Austrálie se potýká s nekontrolovatelným šířením štěnic

21.4.2006 00:00
Cestování

Austrálie se v poslední době potýká s nekontrolovatelným šířením štěnic, jejichž výskyt připravuje australský turistický průmysl odhadem o 75 milionů dolarů ročně. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na novou studii místních entomologů.

Úřady pro potírání škůdců ohlásily za poslední čtyři roky více než tisíciprocentní nárůst počtu hlášených zamoření štěnicemi, sdělil expert Stephen Doggett z oddělení lékařské entomologie při nemocnici Westmead v Sydney.

Podle Doggetta hrozí Austrálii a dalším zemím riziko "celosvětové pandemie", především vzhledem k růstu počtu turistů z rozvojových zemí, kde je tento kousavý hmyz běžný. Počet štěnic se s každým rokem ve světě zdvojnásobuje. "Zvyšování množství štěnic registrují i Británie, Evropa a velká část Spojených států," konstatoval vědec.

"Štěnice jsou přetrvávajícím problémem ve státech třetího světa a kvůli masovým přesunům lidí mají možnost cestovat po celé zeměkouli," řekl Doggett.

V Austrálii byla řada hotelů a turistických ubytoven nucena dočasně přerušit provoz, aby se štěnic zbavila. Peta Irvinová z australské hotelové asociace však prohlásila, že označovat problém za pandemii je přehnané.

"Domnívám se, že je to zveličování situace... Pokud ovšem nezačneme prohlížet oblečení a zavazadla lidí na hranicích, příliv štěnic nezastavíme," podotkla Irvinová.

Štěnice vyhledávají tmavá místa v blízkosti postelí, kde přespávají lidé, aby se mohli v noci živit lidskou krví. Zpravidla hnízdí v matracích, zvlášť pak v jejich švech, v rámech postelí, pod podlahovými prkny či pod koberci.

Zdroj: ČTK

Související články

Stinná stránka slunné Austrálie

10.12.2002 00:00

Bez svolení si vezmou vaši krev

9.10.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

My zase na to aby nám pily krev máme poslance.
Vlasta  |  24.4.2006 17:22

Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a...
Kolda  |  28.6.2010 09:51

Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
lemra  |  28.6.2010 11:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *