Australská letiště zavádějí virtuální striptýz cestujících

7.11.2008 00:00
Cestování

Australská letiště začnou tento měsíc testovat nový bezpečnostní systém, v jehož rámci budou cestující procházet rentgenovými skenery. Technologie, která je označována za zdraví neškodnou, dokáže odhalit nekovové předměty, objekty a zbraně ukryté na těle pasažéra, ale odhalí kontrolujícímu také jeho tělesné a pohlavní orgány, napsala australská tisková agentura AAP.

Cestující tak na letištích v Sydney, Melbourne a Adelaide budou procházet "virtuálním striptýzem", což je skutečnost, která znepokojuje ochránce lidských práv. Skenery mají zkušebně fungovat do listopadu a pasažéři si budou moci vybrat, zda projdou tradiční kontrolou palubních zavazadel a detektorem kovů, anebo zda využijí novou "technologickou" prohlídku.

"Ta ale poskytuje podrobné záběry lidského těla, především pak jeho tvaru, což mnoho lidí může uvést do značných rozpaků," řekl novinářům Stephen Blanks z Rady pro občanská práva. "Z bezpečnostního hlediska není normální žádat po lidech, aby se svlékli, pokud chtějí nastoupit do letadla, tak proč by se měl stát normou virtuální striptýz?" dodal.

Odborník na lidská práva z Adelaidské univerzity Allan Perry soudí, že nová technologie může porušit právo na soukromí lidí, pokud bude používána paušálně pro všechny cestující a ne jen pro ty, kdo jsou označeni za bezpečnostní riziko. "Jen proto, že se něco dělá v zájmu bezpečnosti, to neospravedlňuje dotěrné a ponižující prohlídky lidí," řekl.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

delniku, kdyz by nic nevidel, tak je jedno kdyby to nevidel "homo", ne?...
Rolnik  |  8.11.2008 19:39

Ale ono to ukaze vse co je pod oblecenim.
MarekMarek  |  8.11.2008 21:41

Lidi nezapomínejte, že lidé zločinu jsou vyčuraní a vždy nšco...
Loran  |  17.10.2009 09:04

ahoj ja rada jézdím navíleti jezdím naribi a baví...
petra  |  17.10.2009 22:04

Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a...
Koldík  |  28.6.2010 09:53

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *