Bez svolení si vezmou vaši krev

9.10.2000 00:00
Cestování

Po návratu z výletu do přírody máte celé nohy od krve. Přitom si nejste vědomi žádného úrazu ani poranění. Po omytí vidíte jen pár malinkých ranek, z kterých stále prýští proudem krev.

Velmi pravděpodobná situace, pokud se na dovolenou vydáte do Indie, jihovýchodní Asie nebo tropické Afriky a nezůstanete pouze v hotelovém areálu. Ti, co vám pustili žilou jsou 2-20 cm dlouzí tvorové z třídy opaskovců, podtřídy kroužkovců - pijavky neboli pijavice.

Pijavice žijí převážně v povrchových sladkých vodách, ale jsou známy i suchozemské a obojživelné druhy. Například v Thajských lesích na vás mohou " zaútočit" pijavky ze stromů.

Pijavky mají na obou zúžených koncích přísavky. Na přední přísavce je ústní otvor, zadní přísavka slouží k přidržování. Sají krev teplokrevných i studenokrevných obratlovců. Jejich přisátí je bezbolestné. Při sání však pijavice vpouštějí do rány látku hirudin působící proti srážení krve. Rány proto i po odpadnutí pijavek dlouho krvácejí a mohou způsobit i značnou ztrátu krve. Též může dojít k zhnisání rány.

Prevencí proti pijavkám jsou přípravky s obsahem diethyltoluamidu, které způsobí i uvolnění přisáté pijavice. Podobně se dá použít kuchyňská sůl nebo přiložit k pijavici hořící cigaretu. Ránu je vždy potřeba vydesinfikovat.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Mám krčové žily a už ma bolia aj v noci sa na to budím, mám pocit že...
Jana  |  21.7.2007 20:44

Pomáhajů že těba vysajů a buděš mat nožky jako Rusalka.
Dochtor prez pijavíce  |  21.7.2007 20:48

gdje mozem kupitj pijavicu lekarsku ? hannap"atlas.sk
Anna  |  14.10.2007 20:23

Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a...
Kolda  |  28.6.2010 09:55

pijavice mohou se dosdat a sát krev i z penisu
Pavel  |  22.12.2011 13:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *