Češi dostanou od září v Německu ošetření, důchod i nemocenskou

3.9.2002 00:00
Cestování

Češi, kteří si hradí zdravotní pojištění, dostanou od 1. září v Německu nezbytnou lékařskou péči bezplatně jako Němci. Rovné zacházení jim zajistí smlouva o sociálním zabezpečení mezi oběma zeměmi. Lidé, kteří v Německu pracují a mají sociální pojištění, budou mít nárok i na nemocenskou a penzi. ČTK o tom informovala Věra Šandová z České správy sociálního zabezpečení.

Šandová upřesnila, že stejně jako pojištění Češi mají v Německu nárok na ošetření, nemocenskou a penzi podle německých předpisů, náleží totéž Němcům v Česku podle českých předpisů. Nezbytnou zdravotní péči uhradí v Německu za české pracovníky a turisty zdravotní pojišťovny. Češi se tak již nebudou muset před cestou připojistit. Za ošetření zaplatí jen tehdy, pokud za ně běžně platívají i němečtí občané.

Dohoda zaměstnaným lidem zajistí to, že budou sociální a zdravotní pojištění platit obvykle ve státě, v němž pracují. Češi působící v Německu ale mohou zpravidla v prvních dvou letech peníze odvádět ve vlasti. Podle smlouvy se navíc doba práce na území druhého státu započítává do času, potřebného k získání starobního důchodu. "Při posuzování podmínek vzniku nároku na důchod se v případě potřeby doby pojištění získané v ČR a v SRN sčítají," potvrdila Šandová.

Za dobu odpracovanou v Německu mohou Češi mít důchod podle německých předpisů. Nárok na něj získají ale jen tehdy, pokud již částku za tento čas nedostali v české penzi. Čeští důchodci tedy například nemohou požadovat z Německa další peníze za dobu odpracovanou při totálním nasazení za války, upřesnila Šandová. Češi se nemohou o německý důchod ucházet ani tehdy, pokud si příspěvky na sociální pojištění vyžádali z Německa zpět. Výše penze podle Šandové nezávisí ani na tom, jestli si občané podali žádost o peníze v Česku nebo v Německu.

Obdobné smlouvy Česká republika v minulosti uzavřela ze západoevropských zemí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Lucemburskem.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Bylo by mozne zjistit, ve kterych dalsich zemich plati podobne podminky? Vi...
Martin  |  3.9.2002 09:13

Co USA - tam dokud tam poctivě neodpracuješ 10 let - t.j. 40 kreditů nic...
ingor  |  31.10.2006 16:26

Ať cestuju kamkoliv, vždycky si kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a...
Kolda  |  28.6.2010 10:16

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *