Cesta do ciziny bez komerčního zdravotního pojištění nese rizika

9.4.2003 00:00
Cestování

Čeští turisté mají v zahraničí podle řady mezistátních smluv nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. Je však třeba, aby si vyzvedli a vyplnili příslušné formuláře a po vjezdu na cizí území se registrovali.

To platí i v případě, že některým státem jen projíždějí. V případě zranění či nemoci jim pak péče bude poskytnuta, ale pouze v zařízeních, která mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Některé náklady si mnohde přesto budou muset hradit sami.

Občan, jenž cestuje například do Rakouska či Chorvatska bez připojištění, by si měl nejprve vyzvednout v české pojišťovně příslušný formulář a nechat si ho potvrdit, radí mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiří Suttner. V zemi, do níž přijede, musí turista formulář předložit v pobočce nemocenské pokladny k dalšímu potvrzení a uhradit určitý poplatek. Jinak totiž nemá v cizině právo na služby, jež z mezistátní dohody vyplývají. Musí se pak spolehnout jen na svou peněženku.

Na Čechy, kteří komerční zdravotní připojištění neuzavřou, se v zemích, s nimiž má Česko smlouvy, vztahují práva a povinnosti místních pojištěnců. V praxi to znamená, že někde si budou sami hradit hospitalizaci nebo zaplatí za předepsání léku.

Mezistátní smlouvy se také nevztahují na úhradu repatriace v případě zranění nebo úmrtí. Může se stát, že si převoz zraněného do české nemocnice vyžádá přepravu speciálním vrtulníkem. I na krátkou vzdálenost přijde taková cesta na desetitisíce korun.

Hrazení přepravy je pouze součástí smluv se Slovenskem a Německem, uvedla Marie Hirschová z právního úseku pojišťovny. Dodala, že smlouva s Německem navíc umožňuje i uhrazení dialýzy a těhotným ženám proplacení všech nákladů včetně porodu. Češi pracující v Německu, takzvaní pendleři, si nemusejí od letošního roku platit pojištění v obou zemích, ale pouze v Německu. I v českých zemích jim bude poskytnuto ošetření zdarma, upřesnila Hirschová.

Smlouva s Izraelem zajišťuje českým občanům pouze nutnou a neodkladnou péči v případě porodu a pracovního úrazu. Hirschová doplnila, že další smlouvy má Česká republika uzavřené ještě s Lucemburskem a Srbskem a Černou Horou a v blízké době je uzavře se Španělskem a Rumunskem.

Navíc s 23 zeměmi, například s Afghánistánem, Bulharskem, Kambodžou nebo Libyí, uzavřel stát smlouvy již před rokem 1989. Úroveň péče poskytované v těchto zemích je však různá a liší se i hustota sítě smluvních zařízení, upozornila Hirschová.

Markéta Hrdoušková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tisíce turistů z Česka se každý rok setkávají v cizině s tím, že je...
Aniette  |  30.6.2013 21:32

taky bych si nelajzla jet do zahraničí bez pojištění
Lidka  |  13.4.2015 13:37

už je zákon schválnosti,že vás třeba začne něco bolet,také bych si...
To  |  13.4.2015 13:53

Jsme již jenom sami dva, takže manželka má tvalé připojištění u...
jirka  |  13.4.2015 14:53

my se necháváme taky připojistit normálně k naší pojištovně...
Jana  |  8.5.2015 08:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *