Cestovní nevolnost může postihnout lidi i zvířata

3.8.2006 00:00
Cestování

Cestování na prázdniny může být nepříjemným startem k jinak příjemným dnům volna: řada lidí trpí v autě, letadle, vlaku či na lodi cestovní nevolností, takzvanou kinetózou. Projevuje se bolestí hlavy, zíváním, závratí, sliněním, studeným potem, nevolností, případně zvracením a může postihnout nejen lidi, ale i psy, kočky, koně či opice.


    Podle doporučení lékařů by lidé z obav, že jim bude špatně, neměli cestovat nalačno. Asi hodinu před odjezdem by si cestovatelé měli dát slané pečivo nebo jablko a během cesty by měli jíst po malých dávkách. Při výběru občerstvení je lépe vyhnout se plynotvorné stravě a šumivým nápojům. Nevhodná jsou také jídla tučná a těžko stravitelná. Osvědčilo se pití chlazené ovocné šťávy. Od potíží pomáhají i speciální lpřípravky proti kinetóze. (např. zázvor - poznámka redakce)


    U dětí je možno ovlivnit rozvoj obtíží i psychicky. Rodiče by je neměli dopředu strašit tím, že jim zase bude na cestě špatně. Pokud vypravují dítě na samostatnou cestu autobusem, měli by ho posadit dopředu blízko řidiče, aby si dítě včas řeklo o zastavení.


    Pokud rodiče cestují s dítětem společně autem, měli by dělat častější zastávky, aby se dítě nadýchalo čerstvého vzduchu, a měli by potomka při jízdě něčím zaměstnat. Některé rodiny si zpívají, jiné hrají třeba slovní fotbal. Stačí ale i obyčejné popovídání si. To vše může pomoci k tomu, že dítě na nevolnost zapomene.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Že náš pes občas v autě blije,na to jsme zvyklí.S koněm cestovat v...
Jitka  |  3.8.2006 18:05

Před dovolenou si vždycky kupuju léky(pro sebeú, aby mě nic...
Kolda  |  28.6.2010 10:02

Dobrý den, poslední asi 3 měsíce se mi dělá špatně v dopravních...
Barča  |  2.9.2011 09:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *