Cestovní pojištění a zdravotní péče v zahraničí po vstupu do EU

28.4.2004 00:00
Cestování

I když bude Česko členem Evropské unie, občanům se podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Suttnera vyplatí uzavřít do zahraničí cestovní připojištění. Nabízejí ho komerční i zdravotní pojišťovny.

"Zdravotní pojišťovny zaplatí na základě mezinárodních smluv nutnou péči ve 30 zemích, ale ne spoluúčast. Na tu se musí člověk připojistit," řekl dnes novinářům Suttner. Člověk bez připojištění tak například v Německu zaplatí deset eur (320 korun) za návštěvu lékaře nebo zubaře, v Itálii 36 eur (1150 korun) za lékařské ošetření a ve Francii třetinu nákladů na toto ošetření. Pokud se připojistil, neplatí nic.

"Pojišťovny z pojistky tuto spoluúčast zaplatí," ujistila ředitelka mezinárodněprávního odboru VZP Marie Hirschová. Pojišťovna hradí z pojistky i převoz pacienta či jeho ostatků do vlasti a zajistí v zahraničí asistenční služby: poskytne tlumočníka i seznam lékařů, u nichž bude pacient zdarma ošetřen.

Robert Kareš z odboru smluvního pojištění a připojištění VZP uvedl, že tuto možnost VZP nabízí od roku 1994, v současnosti pokrývá třetinu trhu. Podle něj je v zemích EU připojištění běžné. "Lidé si uvědomují, že je potřebují, podle analýz zájem o ně neklesl ani po vstupu jejich země do EU," řekl.

V současnosti platí zdravotní pojišťovny v zahraničí jen nutnou a neodkladnou péči. Tak tomu bude i v květnu. Od června ale vstoupí v platnost evropská novela, podle níž budou hradit lékařsky nezbytnou péči v takové šíři, aby se pacient kvůli ošetření nemusel vracet dříve. "V květnu zaplatí pojišťovna ošetření zlomeniny ruky, od června už kromě toho i následnou rehabilitaci," vysvětlila Hirschová.

Po 1.květnu si občan před cestou musí vyzvednout ve své pojišťovně formulář pro výjezd do zahraničí. V průběhu května a června se bude muset s tímto formulářem zaregistrovat u některé nemocenské pokladny v zahraničí. Od 1. července povinnost registrace padá. průběhu července začne VZP vydávat karty, které nahradí dosavadní průkaz pojištěnce. Člověk se s nimi prokáže u lékaře i v zemích EU. Karty dostanou nejprve ti pojištěnci VZP, kteří si o to požádají, do roku 2005 by je měli mít všichni. Lidé, kteří budou mít tuto kartu, si už před cestou nebudou muset vyzvedávat v pojišťovně žádné formuláře.

Veškeré informace mohou občané získat u přepážek VZP, v informačních centru VZP, na webových stránkách VZP a v jejím časopise Jistota. Připojištění do zahraničí mohou uzavřít i lidé, kteří nejsou pojištěnci VZP.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
lemra  |  28.6.2010 11:45

Tisíce turistů z Česka se každý rok setkávají v cizině s tím, že je...
Aniette  |  30.6.2013 21:40

Já jsem si cestovní pojištění zřizovala letos. Pro jistotu, bez něj...
Anetka  |  28.9.2015 20:08

Zkuste to pojištění sjednat přes srovnator.cz vyjede vám to více...
Jana  |  27.3.2018 15:37

Dobrý den, nabízím jednoduchý přivýdělek z domu - vyplňování online...
Dotaznikyonline@centrum.cz  |  27.3.2018 16:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *