Dominikánská republika chce být prvním bio-státem světa

10.2.2005 00:00
Cestování

Dominikánská republika oznámila, že by se do deseti let chtěla stát prvním "bio-státem" na světě. Znamená to, že by se na jejím území pěstovaly přírodním způsobem a bez použití jakýchkoliv umělých hnojiv nejen už dnes populární banány a kokosové ořechy, ale i všechny jiné zemědělské produkty. O programu informovala na své internetové stránce BBC.

Bioprogram dominikánské vlády není pro znalce místních poměrů i situace na světových trzích příliš velkým překvapením. Mnozí odborníci již delší dobu zastávají názor, že pěstování a výroba biopotravin je pro některé malé státy velmi dobrou a vhodnou příležitostí k návratu na evropské trhy, z nichž byly v minulých letech vytlačeny většími státy a výrobci. Nevelká Dominikánská republika rovněž nemá na to, aby její malé banánové plantáže mohly konkurovat velkým latinsko-americkým pěstitelům banánů, kteří používají levnou pracovní sílu a mohou si dovolit rozsáhlý a moderní strojový park.

Ministr zemědělství Ambrose George právě proto vidí šanci své země v rozvoji biopotravinářství a biozemědělství. "Bůh nám dal takové dobré podmínky, které jsou velmi vhodné k tomu, aby se Dominikánská republika stala prvním "bio-státem" na světě. Jsme schopni vyrábět potraviny, které jsou zdravotně nezávadné, a proto velmi vhodné k zajištění zdravé výživy," vysvětluje své představy.

Odborníci při diskusi o bioprogramu dominikánské vlády upozorňovali, že jeho uskutečnění nebude lehké a potrvá to zřejmě řadu let, než celá zemědělská produkce státu získá označení "bio". Nelze vyloučit ani to, že při realizaci tohoto odvážného programu bude třeba širší zahraniční finanční i odborné pomoci.

Farmy pěstující biopotraviny totiž musejí počítat zejména v prvních letech po svém zřízení s určitými investicemi a také s nižšími hektarovými výnosy. Velkou otázkou je, jak financovat výrobu v tomto přechodném období do chvíle, než dražší biopotraviny začnou samy vydělávat a přinášet peníze.

Nepochybně se ale jedná o ojedinělý pokus v zemědělské výrobě a Dominikánská republika má všechny předpoklady k tomu, aby byl úspěšný. A bude-li program vlády uskutečněn podle zveřejněných představ, mohla by se tato malá karibská země stát zhruba za deset let prvním opravdovým "bio-státem" na světě.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Doufám, že to jednou taky dotáhnem k takovému rozhodnutí!
A.  |  13.2.2005 18:44

Tam by se mi libilo!!!!
Pavla  |  1.4.2007 18:23

Z této krásné zemičky, jsem se vrátil nedávno.Bylo tam úžasně a...
Franta  |  9.5.2007 13:40

Ať cestuju kamkoliv, vždycky si kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a...
Kolda  |  28.6.2010 10:20

Hoď očko na http://kuc.cz/zucleh
donao  |  15.4.2012 11:10

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *