Dovolená by měla trvat alespoň deset dnů

22.7.2004 00:00
Cestování

Pokud si chcete během dovolené opravdu odpočinout a připravit tělo na další rok soustavné práce, měli byste si naplánovat minimálně desetidenní oddych.

"Všeobecně platí, že je lepší si udělat během roku volno několikrát, zároveň je ovšem nutné dbát na to, aby jedna z dovolených trvala co nejdéle. Na lidské tělo má největší vliv deset a více dnů. Jen tak se organismus dokáže zbavit stresu," vysvětlil Joe Robinson, který vede v USA kampaň za povinnou minimální dovolenou.

Nejčastější výmluvou pro co nejkratší dovolenou je nedostatek volného času nebo finanční náročnost.

"Pokud si člověk o dovolené dostatečně odpočine, peníze se mu mnohonásobně vrátí. Odpočatí zaměstnanci totiž zcela prokazatelně disponují větší produktivitou práce po celý zbytek roku. Volný čas v člověku vyvolává kreativní myšlení, vynalézavost, chytrost a důvtip," vysvětlil Joe Robinson.

"Většina evropských států požaduje po zaměstnavatelích, aby si jejich pracovníci vzali bezpodmínečně za rok minimálně pět týdnů placeného volna. Něco podobného v USA neexistuje, a to je chyba. Myslím, že je to dobrá cesta. Ekonomika ve Francii, Německu a Švédsku bude stále na vrcholu, protože tu mají lidé každoročně čtyři až pět týdnů volna, což zvyšuje jejich pracovní morálku," uvedl Robinson.

Ačkoliv je dlouhodobější odpočinek během roku pro lidské tělo velice důležitý, nejen ve Spojených státech amerických, ale i ve zbytku světa, je situace odlišná. Lidé stále více času tráví v zaměstnání a volné dny si pak raději nechají proplatit.

Zdroj: Plus

Související články

Svátky - rytmické milníky na cestě životem

19.7.2001 00:00

Mozek potřebuje i odpočinek

10.8.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ať cestuju kamkoliv, vždycky si kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a...
Kolda  |  28.6.2010 10:23

Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
lemra  |  28.6.2010 11:53

http://diskuse.doktorka.cz/unos-ceskych-turistek-v-pakistanu/archiv/30/
Tahle dovolená bude trvat déle, než 10 dnů...  |  22.3.2013 22:53

Proč by měla trvat aspoň 10 dnů?
Kiki  |  21.5.2018 00:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *