Evidenční karty na letištích

13.5.2003 00:00
Cestování

Po neděli začínají lidé při příletu do České republiky na všech letištích vyplňovat evidenční karty kvůli infekci SARS. Dostanou je na palubách všech letadel bez rozdílu, s jakou leteckou společností cestují. Vyplňovat je budou čeští občané i cizinci, a to nejen na linkách z rizikových oblastí, ale z celého světa. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme.

"Ve středu se koná závěrečná technická schůzka zástupců ministerstev zdravotnictví, vnitra, zahraničí a průmyslu, na níž budou také zástupci České správy letišť a hygienici. Zde se dohodnou poslední detaily," řekl. K obsahu formulářů se vyjádří také ochránci dat.

Podle mluvčího by měly být karty vytištěny do konce týdne. "Předběžně počítáme s distribucí jednoho milionu karet, text bude v češtině a angličtině," dodal s tím, že tisk bude zřejmě hrazen z prostředků ministerstva zdravotnictví.

Podle mluvčího se nyní řeší, jak se karty dostanou k leteckým společnostem a jak budou informováni cestující. Měli by být poučeni ještě v letadle před přistáním. Palubní personál jim rozdá karty a sdělí, kam je odevzdat. O nakládání s kartami budou informováni rovněž pracovníci pasové kontroly, kteří by je měli vybírat.

Podle dosavadních informací napíše cestující do formuláře své jméno, číslo pasu, zemi odletu, dobu pobytu v Česku a kontaktní adresu pro případ, že by někdo z letu onemocněl. Karty se mají uchovávat po inkubační dobu nemoci, tedy deset až 20 dní. Poté se skartují.

Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký ČTK řekl, že evidenční karty jsou již nyní ve zhruba 70 procentech zemí, například ve Spojených státech, Británii, Španělsku, Argentině či na Kypru.

V České republice se zatím výskyt nemoci neprokázal.

Naďa Myslivcová

Přidat komentář

 
* *