Evropský průkaz zdravotního pojištění

3.8.2005 00:00
Cestování

Na cestu do zahraničí by se lidé měli vybavit kromě cestovního pasu také Evropským průkazem zdravotního pojištění. Doporučuje to mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radka Burketová.

Průkazy vystavují všechny zdravotní pojišťovny. Nejpozději do konce roku je musejí mít všichni pojištěnci. Všeobecná zdravotní pojišťovna je již dala všem svým pojištěncům.

"Průkaz zjednoduší čerpání zdravotní péče v zahraničí," vysvětlila mluvčí. Evropský průkaz dostávají od svých pojišťoven i občané ostatních členských zemí EU. Všude má stejné technické parametry a vzhled, což zaručuje jeho snadnou rozpoznatelnost.

Místo průkazu může člověk předložit potvrzení, jež průkaz nahrazuje, ale jen do konce roku. S těmito doklady dostane člověk lékařskou péči v cizině za stejných podmínek jako občané dané země. V některých státech zdarma, v jiných musí zaplatit spoluúčast. Průkaz mu zajistí rychlou náhradu vynaložených nákladů v zemích, kde je třeba zdravotní péči hradit v hotovosti a až poté se obracet na místní zdravotní pojišťovnu.

Burketová upřesnila, že s evropským průkazem mají Češi nárok na zdravotní péči v Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Francii, Irsku, na Islandu, Kypru, Maltě a na Slovensku, v Itálii, Lichtenštejnsku, Litvě, Lotyšsku, Lucembursku, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, Slovinsku, Španělsku, Švédsku a Velké Británii.

Pouze nutnou a neodkladnou péči dostanou na základě mezistátních smluv v Chorvatsku, Rumunsku, Srbsku a Černé Hoře a Turecku.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pardon, zapomnela jsem dodat, ze jsem pojistena na rok v zahranici.
daria  |  16.9.2005 10:03

Zřejmě seš pojištěná cestovním pojištěním, ale zákonné zdravotní...
Jana  |  15.10.2005 21:37

jsem na dlouhou dobu v anglii a mam pojisteni do zahranici a z pojistovny...
katka  |  3.2.2007 15:40

Ať cestuju kamkoliv, vždycky si kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a...
Kolda  |  28.6.2010 10:36

Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
Lemra  |  28.6.2010 11:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *