Jak co nejlépe využít dovolenou k odpočinku

28.6.2016 00:01
Cestování

Abychom se na dovolené co nejlépe zrekreovali, je nezbytné se na dovolenou pečlivě připravit. Neváhejme a sestavme si podrobný seznam, co všechno musíme udělat než odjedeme, ať už v soukromí nebo v zaměstnání. Dejme do pořádku kancelář i počítač, abychom se mohli vrátit v klidu a pozvolna se zapojovat do pracovní činnosti. Ponechme si den či dva na to, abychom se v klidu mohli pustit do práce.

Čtete neustále e-maily a odpovídáte na telefonáty? Možná máte strach, že něco zmeškáte? V angličtině se tomu říká Fear of Missing Out (FOMO). Tato sociální úzkost je charakterizována neustálým strachem z toho, že zmeškáte informace či události, zejména pak na sociálních sítích. Na dovolené může být obzvláště užitečné udělat si “digitální“ pauzu. Určete si třeba některou hodinu na to, že budete dosažitelní a přečtete si e-maily.

Neváhejte využít volného času na nějakou příjemnou činnost: na zahradničení, sport nebo třeba četbu. Nemusíte se nutně oddávat technologické askezi. Nic vám nezakazuje publikovat selfies na pláži nebo vyprávět o vašich dobrodružstvích na druhý konec světa přes twitter, jestliže po tom vaše srdce touží. Jde spíše o to, abyste se odpoutali od svého zaměstnání.

Abychom se po dovolené nevraceli vyčerpanější, než jsme byli předtím, je dobré udělat si z dovolené skutečný čas pro sebe. Jsou tři parametry, které během roku ignorujeme: fyzická aktivita, spánek a strava. Můžeme se věnovat fyzické aktivitě, která nás baví, a stanovit si hodinu, kdy se budeme odebírat na lože.

Dopřávejme si potěšení, ať už z procházek s milovanou osobou nebo z příjemných večerů s přáteli. Důležité je zaujímat pozitivní postoj a uvolnit se. Naučme se odložit agresivitu, stres či chronickou nespokojenost, která nám může celý rok ztrpčovat život. Můžeme se například naučit meditovat nebo se věnovat józe.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jj, odpočinek je důležitý, strasně dobře se mi relaxuje se zavřenýma...
Jana  |  28.6.2016 15:06

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *