Jet lag

13.7.2000 00:00
Cestování

Co je to Jet lag? Syndrom, kterým trpí ti, kteří překonají v krátké době směrem na východ nebo západ, jedno nebo dvě časová pásma. Navrhnu vám některé metody, kterými se lze těmto nepříjemným příznakům vyhnout.

Jestliže se na podobný let připravujete, snažte se především letět ve dne. Strávit noc sezením v letadle (to platí i pro autobus) silně zvyšuje únavu a intenzitu změn, které postihují vaše vnitřní biologické hodiny. Na palubě letadla jezte méně, vyhýbejte se alkoholu, pijte hodně vody a pohybujte se po kabině, jak nejvíce můžete.

Když přijdete na místo, nezoufejte, že ztratíte den nebo dva tím, že budete více spát. Odpočívejte co nejvíce, jezte málo a vyhněte se alkoholu a šetřete se, dokud se vaše tělo nepřizpůsobí novému času.
Z praktického hlediska je to vše, co můžete v této situaci udělat. Některé příznaky jsou nevyhnutelné a platíte jimi za to, že jste se tak vzdálili svému domovu.

Jestliže tento jednoduchý systém nefunguje a vy trpíte vždy při překročení více časových pásem, řiďte se radami Výzkumného leteckého centra, podle kterého příznaky jet lag nejsou jen známkou nedostatku spánku.

Příčinou poruch je skutečnost, že vaše tělo pokračuje ve svých funkcích jako by byl den, i když je ve skutečnosti noc, a opačně. Když nebudete dělat více, než jsem vám navrhl, potrvá tři až čtyři dny, než se vaše tělo přizpůsobí, a během této doby se budete cítit špatně. A totéž v modrém můžete očekávat, až se vrátíte domů. Pracovníci centra však navrhují metodu, která spočívá v rychlém posunutí biologických hodin. Je založena na tom kolik, kdy a co sníte.

Program začne tři dny před cestou. Tento den budete hodovat. (Co, to vysvětlím později.) Další den budete hladovět. Den před odjezdem znovu hodujte. Nakonec v den odletu jezte málo. Existuje několik vědeckých zdůvodnění tohoto postupu, jak tento dietní režim působí na emzymatickou aktivitu, jak zvyšuje zásoby cukru v játrech a podobně, což vyžaduje poměrně složitý výklad.

Prakticky se metoda provádí následujícím způsobem:
V "hodovních" dnech má být snídaně i oběd bohatý na bílkoviny, a to především na maso, vejce a na bílkoviny bohaté luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. až 17. hodinou. Při večeři zvyšte podíl uhlovodanů a z nich hlavně těstovin, brambor, škrobovin a cukroví. To vám pomůže usnout. (Pozor, není vhodné pro diabetiky.)

Ve dny určené pro "hladovění" neznamená nejíst absolutně, pouze podstatně snížit příjem, jezte zeleninu, například ve formě salátu, polévku, suchý chléb, ovoce, a pijte šťávy. Jako předchozí den nepijte ve stejnou dobu kávu.

Na den odletu připadá hladovění. Jestliže letíte směrem na západ, například z Prahy do New Yorku, stačí hladovět jen půl dne a do oběda se má vynechat káva. Směřuje-li váš let směrem na východ, je nutné hladovět po celý den a káva se doporučuje v době mezi 16. až 23. hodinou.

V letadle se pokuste spát, pokud můžete. To zabrání vzniku kocoviny následující den. Nepijte v letadle žádný alkohol, i když jej nabízejí zadarmo. Důležitý je další den přistání, probuďte se okolo sedmé hodiny ranní a bohatě se nasnídejte, vezměte si maso, vajíčka a jiné bílkoviny, pak se pokuste již neusnout. Choďte po kabině, bavte se něčím, abyste neusnuli. Jakmile doletíte, jezte podle místního času a až večer jděte spát, nespěte hned během dne po doletu. Doporučuje se načerpat určitou spánkovou "rezervu" v průběhu několika dnů před odletem. I když se tento návod zdá složitý, je v podstatě jednoduchý a osvědčí se zvláště těm, kteří častěji létají.

Autor: tj

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Da se sehnat, staci zadat napriklad do seznam.cz.
Pavel  |  16.4.2009 23:04

Melatonin je pro zkrácení pásmove nemoci (jet lag) na minimum nejlepší....
Doc.Streda  |  12.6.2009 13:06

Mám to stejně jako Radim a ostatní. Je to hrozný po příletu na východ....
Jitka  |  15.1.2014 22:36

Jo a ten návod v článku s tím hodováním a půstem je úplný nesmysl,...
Jitka  |  15.1.2014 22:38

Navraty ze zapadu do Evropy jsou hodne znicujici,5 dni se vzdy davam do...
Roman  |  7.2.2014 22:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *