Malawi - země, kde na knihách závisí život obyvatel

16.2.2006 00:00
Cestování

Stovky lidí se tlačí před ošuntělou budovou a poté, co se otevřou dveře, dav vtrhne plnou silou dovnitř. Muži neváhají využít své síly, aby si vybojovali co nejlepší místo. Přesně takové scény se každé ráno odehrávají ve městech malého afrického státu Malawi. Nejde však o tlačenice před fotbalovými zápasy, ale o boj o jednu z nejcennějších věcí v celém státě - knihu.

"Naléhavě potřebujeme více knih," stěžuje si Patrick Achitabwino, úředník státní organizace, která poskytuje knihovnické služby. Podle něj v Malawi existuje jen velmi málo informačních zdrojů. Nedostává se ani slušného internetového připojení, ani knih. "Bez nich nejsou vědomosti a bez znalostí se celá země nemůže rozvíjet. Lidé často mluví o hladu a nemocech, ale bez knih nemůžeme tyto problémy řešit," dodává.

Většina knih v Malawi je zakoupena ze sponzorských darů, další do země posílá i mezinárodní organizace, která se specializuje právě na distribuci knih v chudých zemích. Ani to však nestačí. Informace chybějí především učitelům a doktorům. Některé venkovské nemocnice dostávají dokonce jen pět lékařských knih do roka.

Načtené zkušenosti chybějí i mladičkému doktorovi z nemocnice ve městě Malamulo. Knihy podle svých slov nevnímá jen jako popsané listy papíru, ale především jako cestu k lepší zdravotní péči. "Knihy by nás mohli naučit jak zacházet s léky, jež mohou prodloužit život lidem, kteří se nakazili virem HIV," říká a upozorňuje, že ne každý místní lékař zná zásady sterilního prostředí. Výjimkou není ani oplachování chirurgických nástrojů ve vodě s mýdlem.

Malawijské doktory ale trápí hlavně nedostatek informací o HIV, malárii a tuberkulóze. Příliš optimismu do žil nevlévá ani návštěva univerzitní knihovny, která svému návštěvníkovi přichystá spíše zážitek srovnatelný s cestováním v čase. Těžké dřevěné police vyplňují ošuntělé a otrhané knihy. Mnoho z nich bylo vydáno před více než čtyřiceti lety, datum vydání dalších sahá až do 30. let minulého století. Nejnovější knihy jsou deset let staré.

"Někdo kdysi řekl, že znalosti v medicíně se každých deset let zhruba zdvojnásobí," upozorňuje James Misiri z místní univerzity. "Používáme knihy z roku 1995, jsme tedy výrazně pozadu. Kdybychom měli novější literaturu, mnoho životů by bylo zachráněno," dodává. S podobným problémem se ale potýkají i studenti na ostatních školách.

Pro budoucí porodní asistentky, které studují na univerzitě v Lilongwe, je největší výzvou snížení počtu úmrtí při porodu. Na nedostatek literatury si stěžuje i Stella Ngopolaová: "Všechno, co jsme se naučili, víme z knih. Našli jsme dokonce vlastní cesty jak se vypořádat například s krvácením při porodu císařským řezem, ale medicína se rychle vyvíjí a staré knihy nás navádějí, abychom předepisovali špatné léky," říká.

O tom, že situace v Malawi nesnese srovnání s civilizovaným světem se přesvědčil i Pat Basett, který na univerzitu v Malawi přišel z univerzity v Devonu ve Velké Británii. "Nedá se to srovnávat. V Británii máte neustálé připojení k internetu a v dosahu i nejnovější literaturu. Tady je to úplně o něčem jiném. Ze sociologie nemáme žádné knihy. Stejně tak z psychologie. Nějaká literatura o klinické medicíně se sice najde, ale všechna je dávno za zenitem. Navíc se o ní musí dělit celkem 800 studentů," vysvětluje.

V Malawi navíc prakticky neexistují studenti, kteří by si mohli nejnovější výdobytky literatury kupovat. Jedna lékařská kniha totiž stojí kolem 50 liber, což tvoří až čtvrtinu průměrného ročního příjmu v Malawi.

Zdroj: ČTK/ The Observer

Související články

Knihomolům láska přeje

21.12.2004 00:00

Přidat komentář

 
* *