Nemoc z pohybu neboli kinetóza

19.10.2000 00:00
Cestování

Může postihnout kohokoliv v autě, na lodi či v letadle. Častěji jí trpí děti. Projevuje se bolestí hlavy, nadměrnou tvorbou slin, studeným potem, závratí, nevolností a zvracením. Je způsobena tím, že oči nám tvrdí něco jiného než kinetický orgán ve vnitřním uchu.

Zatímco z vnitřního ucha přicházejí do mozku přesné signály o pohybu, oči často zaznamenávají pouze nepatrný pohyb. Nejmarkantnější je tento rozdíl, pokud si například v autobusu začneme číst knížku. Oči vidí jen řádky knihy, kdežto vnitřní ucho registruje neustálý pohyb. V tomto případě se nám může s velkou pravděpodobností udělat nevolno.

Aby byl rozdíl mezi informacemi přicházejícími z očí a vnitřního ucha co nejmenší, doporučuje se sedět v autobuse na předních místech v blízkosti řidiče a pozorovat ubíhající krajinu. V letadle je dobré sedět blízko křídla a při plavbě uprostřed lodi či člunu. Jako další řešení se nabízí vyřadit zrakový orgán úplně ze hry - zavřít oči a spát.

Před cestou, ani během ní nekonzumujte kořeněná, těžká, tučná, smažená, zpracovaná nebo konzervovaná jídla. Mohou přispět k dávivým pocitům. Vyhněte se též alkoholu, který narušuje procesy probíhající ve vnitřním uchu.

V dopravních prostředcích seďte klidně a dýchejte zhluboka. Především se snažte nepohybovat hlavou. Pokud možno, snažte se zajistit přívod čerstvého vzduchu.

Jako prevenci kinetózy můžete použít homeopatický přípravek Nux vomica či zázvor.U běžně dostupných léků v lékárně je třeba si dát pozor na to, že mohou způsobit ospalost.

Pokud jste kinetózami nikdy netrpěli a náhle se v dopravních prostředcích objeví dávivé pocity, může to signalizovat oslabenou funkci jater.

Autor: mk

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

S kinetozou mám zkušenosti již od dětství. Pravdou je, že když sedím...
Zuza  |  24.9.2007 13:09

Kto to nazažil,určite neuverí
Hana  |  21.4.2008 20:42

Kto to nazažil,určite neuverí
Hana  |  21.4.2008 20:43

Ahoj Kinetózáci...tak já úplně vím o čem je řeč, protože kinetózou...
Iris..  |  23.5.2008 14:14

vždycky mi bývalo blbě v autobude při delší cestě, ale v poslední...
Petra  |  4.6.2009 16:41

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *