Nositelům kontaktních čoček hrozí při koupání v přírodě zánět očí

7.6.2001 00:00
Cestování

Nositelé očních kontaktních čoček by se rozhodně se svou korekční pomůckou neměli koupat v přírodních nádržích. Měňavky, které ve vodě rybníků a jezer žijí, se totiž mohou na čočce zachytit, po čase proniknout do oka a způsobit vážné záněty. ČTK to řekl primář oční kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Josef Hycl.

"Koupání s čočkami v přírodních vodách je nebezpečné," uvedl Hycl. Podle něho by lidé raději neměli s nasazenými kontaktními čočkami plavat ani v bazénech.

Lékaři nedoporučují také spaní v kontaktních čočkách. Vhodné není ani jejich dlouhodobé nošení. V očích pacientů totiž může vyvolat nežádoucí změny a komplikace. "Každá čočka omezuje přísun kyslíku k oku," upřesnil přednosta oční kliniky Martin Filipec.

Pokud však čočky v očích neškrábou a nositel nemá zamlžené vidění, odborníci jejich používání nebrání. Upozorňují však, že po letech pravidelného nošení je mnozí lidé přestávají snášet.

Nositelé čoček, kteří tuto pomůcku mají v očích denně více hodin, by podle lékařů měli svému zraku dopřát alespoň o víkendu odpočinek a vzít si brýle. Nutné je také co nejčastěji vyměňovat roztok, v němž jsou čočky uchovávány. "Měňavky se naučily totiž žít i v těchto roztocích," zdůvodnil Filipec.

Krátkozrakostí trpí zhruba 30 procent populace. Stejný počet lidí trápí naopak dalekozrakost. Po 40. roce věku se u většiny lidí začíná projevovat vetchozrakost, kdy jim slábne zrak a jsou nuceni například na čtení nosit brýle. Kontaktní čočky nosívají častěji mladší lidé. Používají je i sportovci.

Zdroj: ČTK - Kateřina Krausová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pokud nekdo shani znackove kontaktni cocky za neznackove velkoobchodni ceny,...
franta  |  2.7.2007 18:52

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *