Pákistánské masáže - potěšení od mužů jen pro muže

30.1.2003 00:00
Cestování

Na pákistánská města padla noc a to je chvíle, kdy si muži mohou dopřát univerzální všelék na únavu všedního dne - konejšivé potěšení z rukou mališijů, tedy masérů, píše internetový zpravodajský server BBC News.

Ulice hlavního města Karáčí jsou jich plné a nástroje, s nimiž své podnikání provozují, velmi prosté - hbité prsty a přenosný pultík s vyrovnanými lahvičkami naplněnými barevnými olejíčky. Olej hořčičný, kokosový, koriandrový anebo saanda, čili výtažek z tuku jisté ještěrky, jenž má údajně afrodiziakální účinky, to vše je nachystáno, aby si zákazník mohl vybrat, co má rád. Procházejí se po chodnících, chřestí pultíky a melodicky prozpěvují "máliš, máliš" (masáž). Pracovní den jim začíná v devět hodin večer, končí ve čtyři ráno, od pondělí do neděle, žádné volné dny se nesvětí. Měsíčně se jim většinou daří vydělat 2500 až 3000 rupií, tedy asi 1500 až 1800 korun.

V chudších čtvrtích jsou jejich zákazníky většinou řidiči autobusů či taxíků nebo majitelé rikš, kteří se po skončení směny zastaví, aby si přímo na okraji chodníku nechali namasírovat rozbolavělá záda, ztuhlý krk či unavené nohy. Kouzelné prsty masérů jim vyhánějí bolest z těla, skřípání z kloubů i únavu z duše, aby byli připraveni na další namáhavý den.

V jižních, bohatších čtvrtích Karáčí se klientela i způsob masáže mění. Tady si elegantní podnikatelé, upravení obchodníci i dobře situovaní podvodníci nakládají maséry přímo na ulici do nablýskaných vozů a vozí si je domů. Jen jedna věc zůstává stejná - pohlaví zákazníků. Stejně jako mnoho jiných věcí v téhle zemi, i masáže jsou luxus jen pro muže.

"Umím vyléčit vážná poranění svalů, v tomhle oboru jsem vážně odborník," chlubí se hrdě čtyřicetiletý Rašíd, který si raději než masér nechává říkat doktor nebo fyzioterapeut. Narodil se v centrálním Paňdžábu, ale kvůli nezaměstnanosti a stoupajícím nákladům na živobytí přišel před jedenácti lety do Karáčí. Masérem se stal, když nemohl najít jinou práci. Ale nestěžuje si. Má slušnou klientelu a pravidelně dostává "pozvání" na policejní stanici, kde si dopřávají léčivých dotyků jeho zázračných prstů všichni důstojníci - pochopitelně zadarmo. Díky tomu ale nemá problémy se zákonem a navíc se může spolehnout i na jakous takous ochranu.

Povolání mališijů má totiž jednu hodně stinnou stránku. Často se za ním skrývá mužská prostituce, kterou někteří zákazníci otevřeně vyžadují. V takovém případě projíždí automobil potenciálního zákazníka hodně pomalu ulicemi a řidič si vybírá maséra, který by se mu líbil. Zahouká na klakson, což je signál, že má zájem o jeho služby, okénkem si poslechne základní nabídku masáží a pokud má zájem o něco víc, jednoduše se přeptá: "A co ještě?" Pokud zazní odpověď: "Cokoli si budete přát," je obchod sjednaný.

Čím vlivnější čtvrť, tím vyšší cenu může masér žádat, ale má to několik háčků. Jednak do masérských služeb zatím nepronikla koncepce bezpečného sexu. A pak se nikdy nedá spolehlivě zabránit možnosti, že masér výměnou za sex dostane místo peněz nakládačku, anebo mnohem menší honorář, než byl původně dohodnutý. "Jednou mě jeden chlap donutil k sexu namířenou pistolí," říká dvacetiletý masér, který si nepřál uvést své jméno. "Nejenže mě přitom popálil zapalovačem, ale ještě mi dal mnohem míň, než slíbil."

V uzavřené mužské populaci Pákistánu, kde společenské normy pro střední a nižší vrstvy diktují přísnou segregaci pohlaví, není homosexualita či bisexualita ničím nezvyklým. "Dokud nebudou běžné vztahy mezi nesezdanými příslušníky opačného pohlaví, jako je to na Západě, budeme si upouštět ventily takhle," vysvětluje budoucí inženýr Churám. Ovšem mnozí ze zákazníků, kteří od masérů požadují "něco navíc", jsou ženatí otcové rodin. "Maséři jsou ideálními partnery pro vztah na jednu noc," vysvětluje jeden z nich. "Navíc nejsou zvyklí pouštět kočky z pytle, dokážou držet jazyk za zuby."

Zafar, který pravidelně poskytuje masérské služby na bulváru Zamazama, vzpomíná, jak jednou musel chvatně opustit byt zákazníka oknem, když se jeho žena vrátila z večírku dřív, než čekal. "Druhý večer za mnou přišel a zaplatil mi," říká Zafar. "Je to pravidelný klient."

Zdroj:ČTK/BBC News

Přidat komentář

 
* *