Panenský Týnec nabízí zdarma gotiku i léčebnou kúru

30.5.2008 00:00
Cestování

Do Panenského Týnce vede docela obyčejná silnice na docela obyčejné náměstí. Stačí ale ujít pár kroků k místům, kde po několik staletí žily řeholnice, sestra klarisky, a je vše jinak. Zřícenina nedokončeného gotického kostela k sobě poutníky přímo vábí.

A nelekněte se, když i v chladném počasí uvidíte, jak mezi opuštěnými zdmi na zemi leží návštěvníci všeho věku. Toto místo totiž léčí.
Panenský Týnec je jedno z nejvýše položených míst okresu Louny a osídlen byl podle archeologických nálezů už v době bronzové. Klášter založili majitelé panství ve třináctém století a jeptišky se zde zdržovaly přes pět set let. Zato mohutný gotický kostel, jehož zbytky v Panenském Týnci můžeme stále obdivovat, nebyl dokončen nikdy. Je to škoda, odborníci připisují jeho výstavbu huti Petra Parléře. Domnívají se tak podle shodných prvků s pražským Týnským chrámem a Svatovítskou katedrálou . Zdejší zvonice, která má typické barokní prvky, je mnohem mladší a s původní stavbou nemá nic společného.

Místo pro tělo i ducha
Prostor chrámu je dvacet metrů dlouhý a devět metrů široký. Mohla zde vzniknout jeden z nejcennějších a nejmonumentálnějších chrámů v Čechách, avšak jeho stavitel, Jaroslav Plichta ze Žerotína měl smůlu. Dříve než byl chrám dokončen, pan Jaroslav padl v bitvě a protože byl posledním svého rodu, nezůstal nikdo, kdo by po něm převzal štafetu. Majetek zdědili Lobkovickové, kteří měli své zájmy jinde.
Psychotronik Stanislav Brázda i Olga Krumlovská se shodují, že zbytky kostela mají velmi silné, až léčivé účinky. Pobyt zde doporučují lidem trpícími maniodepresí, sklony k sebevraždě nebo jinými psychickými problémy, stejně jako lidem po úrazu hlavy. Stačí usednout v klidu pokud možno do středu stavby a nechat ubíhat myšlenky, kam se jim zlíbí, nebo přímo meditovat.
Ať už na sobě pocítíte léčivé účinky nebo ne, výlet do Panenského Týnce je opravdu zajímavý a nedostavěné torzo gotické stavby nesmírně působivé. Výlet lze propojit s dalšími zajímavostmi v okolí, ať už je to skanzen v Třebízi nebo město Slaný, které kromě památek nabízí i bohatě vodními atrakcemi vybavený akvapark a různé útulné podniky, které nenechají pocestného hladovět.

Zdroj: Plus

Související články

Katedrála Notre-Dame v Paříži

29.6.2007 00:00

Pocta boží vodě

26.9.2006 00:00

Gotika - architektura pozvedávající mysl

10.5.2000 00:00

Silová místa vytvořená člověkem

19.4.2000 00:00

Přírodní místa síly

16.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Fakt je tam hrozně energie. Jezdím tam tankovat svého Renaulta. Zabralo mi...
fedor  |  28.7.2008 16:16

S mobilem je to legrace, ale může to mít reálné vysvětlení - ty...
Václav Slavíček  |  17.6.2009 00:17

Á,vtipnej Fedor nastoupil...
Faxxx  |  17.6.2009 00:28

Je vhodné do Panenského Týnce vzít psy? Máme středního křížence a...
Magda  |  1.8.2015 09:00

Ahojky. V Tynci jsem dnes byla a pokud tomu věříš a tím energii do sebe...
Niki  |  3.8.2016 20:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *