Podzimní víkend v oblacích

11.11.2008 00:00
Cestování

Nevlídné podzimní počasí ještě neláká na lyžování, ale přesto má jednu výhodu. Tam, kde v zimě zůstanete na lákavé sjezdovce a nemáte chuť objevovat okolní krásy, můžete v těchto dnech poznat mnohé zajímavosti a zvláštnosti v nejbližším okolí lyžařského areálu. Jako v případě Ještědu u Liberce.


Vypravit se na výlet v době, je počasí víc než nevyzpytatelné, může být báječné dobrodružství, podobně jako cesta raketou do vesmíru. To není žádný oslí můstek, ale pravda pravdoucí: Výlet na vrchol Ještědu tak s trochou obrazotvornosti kosmicky působí. Architekt Hubáček svůj projekt na stavbu horského hotelu a vysílače tak zamýšlel a stavba, otevřená pro veřejnosti, získala jednu z nejprestižnějších mezinárodních ocenění za architekturu, Peterovu cenu. Dodnes je mnohé z původního zachováno a stojí nejen za vidění, ale hlavně za přespání.


Na vrcholek Ještědu je možné se vypravit lanovkou, která jezdí od úterý do neděle v době od 9 do 19 hodin, jen v pondělí první kabina vyjede až odpoledne ve 2 hodiny. Nahoru je však možné vyšplhat autem i romantickou silničkou se střídavým provozem v obou směrech. V případě, že se na vrcholku ubytujete, nemá to chybu. Pokoje jsou stejně jako ostatní interiéry hotelu uchovány téměř dokonale v původním stylu, včetně závěsných sedaček na chodbě. Ty využijí zejména kuřáci a děti. Restaurace i pokoje mají nádherný výhled, který působí romanticky snad v každém počasí kromě husté mlhy. A z místního jídelníčku si vybere určitě každý, milovník pravého hovězího guláše i specialit, jak je pstruh s ořechy a karamelem.


Za obhlídku stojí i nejbližší okolí stavby, stejně jako malá výstava o jejích technických parametrech, okolnostech výstavby a dalších osudech. Nazítří se pak můžete vypravit o něco dál, na svazích Ještědu je totiž chráněná přírodní oblast s desetikilometrovou okružní naučnou stezkou. Informační panely seznamují návštěvníky i s historií lanovky na Ještěd, ještědských chat a hotelů, pomníčků, jedno zastavení je věnováno i spisovatelce Karolině Světlé. Většina zastávek je však zaměřena na geologii a geomorfologii Ještědského hřebene. Turisté tak mají možnost projít si zdejší skalní útvary včetně toho nejkrásnějšího - Kamenných vrat.


Pokud ale počasí náročnější vycházce nepřeje, nevadí. V blízkosti je známý liberecký aquapark Babylon, Zoologická zahrada nebo méně proslulá, ale neméně zajímavá botanická zahrada.
Vyhlášená liberecká ZOO na 13 hektarech soustřeďuje přes 170 druhů zvířat a odborníci ji oceňují například za odchov mláďat oslů somálských, orlosupů bradatých nebo krokodýla čelnatého. ZOO je otevřená po celý ok, i když teplomilná zvířata ve svých zimních pavilonech a příbytcích. Kdo by si ale chtěl dopřát přímo expedici do tropů, stačí ujít jen pár kroků do sousedící botanické zahrady, která se rozkládá na 3000 metrech čtverečních a nabízí devět pavilonů obsahujících 13 samostatných botanických témat. Za vidění určitě stojí pavilon masožravých rostlin a na své si přijdou i milovníci orchidejí.

Tramvají do Jablonce
Autem nebo třeba příjemnou tramvajovou linkou se pak lze přemístit do Jablonce, který nabízí pro změnu kulturní vyžití. Veřejnosti přístupná expozice Muzeum skla a bižuterie umístěná v historické secesní budově je moderně a efektně pojatá ? a hlavně právě tak rozsáhlá, aby ji zvládly i děti. Laického návštěvníka uvedou obě stále expozice Kouzelný svět bižuterie a Čarovná zahrada ? České sklo sedmi století buď jen do rámcového obrazu, nebo mu svým pojetím umožní nahlédnout do hlubších souvislostí zdejší slavné sklářské minulosti.
Jablonec je také slavným centrem výroby prodeje foukaných a ručně malovaných skleněných vánočních ozdob. Na závěr výletu si tedy můžete udělat radost tím, že přivezete suvenýr pro svůj vánoční stromeček. Některé dílny i velkoobchody, jako je například obchod Marie Kittlerové v Bažantí ulici, lze navštívit nejen ve všední den, ale po telefonické dohodě téměř kdykoli. Navíc vám tu rádi a ochotně poradí, které tvary a barvy budou letos o Vánocích frčet nejvíc.

Zdroj. Plus

Související články

Za divokou přírodou do Divoké Šárky

9.5.2008 00:00

Silová místa vytvořená člověkem

19.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pane ceskí Tchang Noin. Každý druhý obchodník z číny nemá atesty...
JC  |  12.11.2008 12:38

No,JC,bude nás víc,a kam dáme mimino?
ml  |  13.11.2008 11:08

Martine budeš na chalupě neboj a ahoj
JC  |  14.11.2008 08:05

Neagituj JC s pitomejma hrnkama, čongové mají potřebnější zboží než...
kva,kva  |  17.11.2008 04:07

Neagituj JC s pitomejma hrnkama, čongové mají potřebnější zboží než...
kva,kva  |  17.11.2008 04:08

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *