Pozor na omrzliny

3.1.2002 00:00
Cestování

Omrzliny znamenají poškození kůže vlivem působení nízkých teplot. Často postihují turisty a sportovce v horských oblastech. Největší nebezpečí hrozí, pokud je chladné počasí spojeno s větrem a vlhkem. V takovém případě mohou omrzliny vzniknout i při teplotách nad 0°C. Někteří lidé jsou více ohroženi vznikem omrzlin.

Nejprve dochází k postižení výstelky kapilár, vázne prokrvení, buňky trpí nedostatkem kyslíku a živin. Vznikají otoky. Později se začínají tvořit ledové krystalky - tkáň prostě mrzne. Dochází k mechanickému poškození buněk, které je nevratné.

Nejcitlivější jsou tváře, nos, ušní boltce, prsty rukou a nohou. Tedy periferní místa těla, která jsou nedostatečně chráněná před vnějším prostředím nebo v nich z různých důvodů vázne prokrvení.

Nejvíce jsou omrzlinami ohroženi:
- lidé s nedostatečnou výživou a nízkým příjmem tekutin (anorektici)
- lidé s postižením cévního systému a špatným prokrvením tkání
- lidé s cukrovkou, poruchou metabolismu tuků, systémovým onemocněním pojiva (lupus)
- těhotné ženy
- duševně nemocní lidé
- děti a staří lidé
- lidé se sníženou pohyblivostí (např. po úrazu)
- lidé nedostatečně a nevhodně oblečeni
- lidé, kteří kouří a pijí alkohol či užívají některé léky ovlivňující průtok krve

Rozlišujeme tři stupně omrzlin:
? Při 1. stupni je kůže bílá, chladná a necitlivá. Příčinou je stažení drobných cév, dochází k otoku. Vzniku omrzlin předchází palčivá bolest. Po zahřátí dochází k úplnému uzdravení, trvale může přetrvávat místní přecitlivělost k chladu.
? 2. stupeň se projevuje puchýři a fialovým zbarvením kůže, puchýře se objevují až za 1-3 dny. 2. stupeň omrzlin je přechodným stadiem mezi vratným poškozením při první stupni a nevratným poškozením při 3. stupni.
? 3. stupeň se po několika dnech projevuje úplným ztvrdnutím a necitlivostí postižené části těla. Pokud dojde k infekci, vzniká vlhká gangréna.

V terénu není možné určit stupeň omrzliny. Každá omrzlina zpočátku vyhlíží jako I. stupeň, všechny je však nutné ošetřovat jako nerozpoznané omrzliny III. stupně! Účelem léčby je nejprve obnovit krevní oběh - horké nápoje, v bezpečí a teple místnosti lze použít malé množství alkoholu - pokud není postižený současně podchlazený! Až poté je vhodné přistoupit k zahřívání omrzlé tkáně, aby se v ní při předčasném ohřátí neurychlily rozkladné děje. Omrzlé místo sterilně přikryjeme, nemasírujeme, netřeme!

Prvotním cílem je dostat postiženého do bezpečí a zabránit dalšímu poškození. Z toho vychází první pomoc.
1. Zabránit dalšímu ochlazování, suché rukavice, ponožky.
2. Zahřívání tělesným vlastním nebo kamarádů (např. v podpaží), avšak jen za předpokladu, že se současně nejedná o celkové podchlazení a že nehrozí znovuomrznutí. Aktivní pohyb končetinami a masírování okolní tkáně bez dotyku vlastní omrzliny. Tření sněhem je zakázáno.
3. Upravit dehydrataci - podat postiženému horké, oslazené nápoje s přísadou minerálů.
4. Krýt postižená místa sterilním vatovým obvazem, nesmí omrzlinu stlačovat.
5. V rámci laické první pomoci na místě nehody v terénu se nepodává alkohol, léky, neaplikují se masti. Výjimkou může být tableta Acylpyrinu nebo Ibuprofenu. Kouření se zakazuje.
6. Nemocný s lehčími omrzlinami může jít sám, při větším postižení je nutná přeprava na lehátku - ve horském terénu připadá v úvahu vrtulník.

Další opatření na chatě či v bezpečném teplém úkrytu.
1. Zout, suché prádlo a oblečení.
2. Horké a oslazené alkoholické nápoje (grog, svařené víno) v "rozumném množství".
3. Horká vodní lázeň: ve vodě teplé 35 až nejvýše 42 st.C (nutné přeměřit teploměrem - rozhodně musí být snesitelná pro zdravou osobu) pohybovat omrzlou částí těla pod dobu asi 30 minut resp. až dojde ke zčervenání kůže a dostaví se bolest. Na obličej přikládáme teplé obklady. Lze opakovat několikrát denně. Jestliže lze očekávat nové omrznutí, omrzliny nezahříváme! Neohřívat omrzliny suchým teplem (sáláním).
4. Po lázni kůži šetrně osušíme a sterilně kryjeme vatou. Puchýře nikdy neotvíráme, chráníme je před protržením. Puchýře obsahující světlou tekutinu jsou dobrým prognostickým znamením, tmavý obsah je prognosticky nepříznivý.
5. Transport k lékaři nebo do nemocnice co nejdříve - ale jen pokud nehrozí nové omrznutí. Lékařské ošetření je nutné provést do 48 hodin, v obtížných podmínkách (velehory) nejpozději do týdne. Pozor: znovuomrznutí rozmražených částí těla je možné už při mírném chladu a vlhku.

Prevence:
Vhodné oblečení-teplý suchý oděv, který netěsní, nejvhodnější je mít na sobě více vrstev, čepice výrazně sníží únik tepla z organismu
Ochrana před vlhkem - vodotěsná obuv, náhradní rukavice a ponožky
Správná výživa a dostatek tekutin - na túru vycházejte vždy dostatečně najedeni a se zásobami jídla a tekutin - čokoláda nebo speciální energetické tyčinky zajistí dodání energie v případě náhlého poklesu hladiny krevního cukru, nápoje pro sportovce dodají minerály a vitamíny
Pozornost sebemenším změnám na kůži - pokud se někde objeví bělavá ohraničená místa, ještě ne tuhá, jde pravděpodobně o počínající omrzlinu. Podstatou je stažení drobných cév v kůži, stav může rychle přejít ve skutečnou omrzlinu! Postižené místo zahřívejte třeba dlaní, suchou rukavicí, studené prsty můžete vložit do podpaždí. Nedýchejte na kůži, odpařovaná tekutina ochlazuje.

Zpracováno podle: www.czechaid.cz
www.horska-medicina.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já jsem někde slyšela, že bez čepice vám unikne až 80% tělesného...
Týna  |  5.3.2013 20:27

Já jsem někde slyšela, že bez čepice vám unikne až 80% tělesného...
Týna  |  5.3.2013 20:29

Zajímavé, také jsem to slyšel..Ale od té doby jsem si koupil pořádnou...
Petr  |  5.3.2013 20:52

Zajímavé, také jsem to slyšel..Ale od té doby jsem si koupil pořádnou...
Petr  |  5.3.2013 20:52

diky této stránce jsem byl schopen si vytvořit referát mockrát děkuji
Bob  |  6.12.2016 16:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *