Při uštknutí hadem jed nevysávejte

16.2.2004 00:00
Cestování

Pokud se vám při dovolené v exotických zemích nebo i na výletě v republice stane, že vás či někoho z vašich přátel uštkne had, nesnažte se z rány vysát jed a raději okamžitě zavolejte rychlou pomoc.

"Jak se zdá,jedinou zaručenou pomocí při uštknutí hadem je mobilní telefon a vrtulník," uvedl doktor Sean P. Bush z fakulty medicíny na kalifornské Loma Linda University.

"Dřívější běžně užívané ošetření naříznutím rány a vysátím jedu jsme během posledních let zavrhli. Je to neúčinné a navíc se může ještě přiotrávit člověk, který se snaží uštknutému pomoci, pokud má například v ústech zranění. Nemluvě o tom, že se řeznou ranou velice poškodí tkáň v okolí uštknutí a špatně se pak hojí," vysvětlil doktor Bush.

Vědci nyní proto přišli s novým vynálezem, který měl lidem s hadím jedem v těle poskytnout první pomoc ještě před příjezdem lékařů. Jedná se o speciální pumpu s názvem Sawyer Extractor, která by po přiložení z rány vysála krev i s jedem.

"Bohužel jsme s vynálezem příliš neuspěli. Po patnácti minutách odsávání se nám podařilo z rány dostat s krví jen dvě procenta jedu. Lidi tak tímhle způsobem před následky jedovatého uštknutí neochráníme. Dokonce jim pumpou můžeme i jejich zranění zhoršit," konstatoval odevzdaně Sean P. Bush, který své závěry prezentoval v odborného časopisu Annals of Emergency Medicine.

Podle Bushe je tak jedinou spolehlivou ochranou před následky hadího uštknutí co nejrychlejší převoz postiženého do nemocnice.

I přes nezdary při testech se ale objevují hlasy, podle nichž speciální pumpa již mnoha lidem život zachránila. Výsledky totiž podle některých odborníků může zkreslovat fakt, že se při testech pracuje s náhražkou jedu. "Pumpa může výborně fungovat, ale my to jen nezjistíme, protože do dobrovolníků vpravujeme náhražku hadího jedu," uvedl doktor William Forgey.

"Znám mnoho lidí,jimž pumpa pomohla zvládnout jedovaté uštknutí a zachránila jim život. Podle neoficiálních studií totiž dokáže vysát až třicet procent jedu a nikoliv jen mizivá dvě procenta," dodal. Jen ve Spojených státech uštkne had osm tisíc lidí ročně. Pumpa měla být nabízena například v obchodech, autopůjčovnách, kempech a sportovních obchodech v nejrizikovějších oblastech.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

na to , že tepr studuju zdrávku tak je to dobrý
Klára  |  31.10.2008 14:26

na to , že tepr studuju zdrávku tak je to dobrý
Klára  |  31.10.2008 14:26

hovno píča
mrdka  |  10.11.2008 14:27

hovno píča
mrdka  |  10.11.2008 14:27

martin vinš je jakohovmo co zpadne z 120 metrů
keni smrdí  |  10.11.2008 14:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *