Reprodukční turistika

23.6.2005 00:00
Cestování

Páry, které touží po dítěti, jezdí po světě a hledají léčení. Lékaři by měli přijímat lidi, kteří hledají pomoc v zahraničí kvůli tomu, že u nich doma je to buď zakázané, nebo příliš drahé, říká profesor Guido Pennings z univerzity v belgickém Gentu. Upozorňuje, že podle výzkumů se neplodnost během desetiletí zřejmě zdvojnásobí.

Nizozemské ženy cestují do Belgie za dárci spermií, protože v jejich vlastní zemi je jich nedostatek. Zájemkyně o darovaná vajíčka překračují hranice i z Německa, protože u nich doma to není povoleno. Francouzské lesbické páry vyjíždějí za oplodněním do zahraničí, protože v jejich vlasti to není možné. A Italky jezdí do cizích zemí proto, že v jejich zemi vládne v tomto smyslu nejpřísnější zákon v Evropě, říká podle agentury Reuters profesor Pennings.

Příčinou této turistiky je kombinace několika jevů: přirozená plodnost se snižuje, pokrok v léčení jde rychle kupředu a každá země bojuje po svém s etikou.

Navzdory výzkumům ukazujícím, že plodnost ve třiceti letech klesá, ženy často první porod odkládají. Neplodnost mohou způsobit sexuálně přenosné choroby a celou věc ještě zhoršuje obezita, protože ztěžuje možnost otěhotnění.

Neplodností trpí každý šestý pár.

"Vypadá to, jako by se neplodnost v západním světě měla v příštím desetiletí zdvojnásobit," řekl v Kodani na konferenci evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii profesor Bill Ledger, odborník na plodnost z univerzity v britském Sheffieldu. "Tito mladí lidé budou chtít účinnou léčbu."

Tisíce pacientů cestují do zahraničí a hledají buď levnější nebo rychlejší metody léčení, nebo také procedury, které nejsou v jejich vlastní zemi dostupné, uvádí Pennings.

V Evropě jsou z hlediska reprodukční turistiky nejoblíbenější Belgie, Švýcarsko a Španělsko. Děje se tak i mezi vzdálenějšími zeměmi. Závisí to podle Penningse na tom, co kdo požaduje.

Za selektivní sexuální léčbou jezdí mnoho párů do Spojených států a Jordánska. Španělsko si zase oblíbili lidé, kteří hledají vajíčka a sperma dárců.

Kliniky dokonce nabízejí "balíčky plodnosti". "Zařídí vám vízum, hotel, tlumočníka a další potřebné věci. V ceně je prostě zahrnuto všechno. To je pro pacienty pohodlnější," poznamená á Pennings.

Velkou roli hraje v této oblasti také internet.

"Když jdete na internet a hledáte dárce vajíček, najdete v celém světě hodně klinik, které nabízejí tyto služby. To znamená, že každý si může najít informace o jakékoli klinice kdekoli na světě. To lidem umožňuje vybrat si," říká Pennings a dodává: "Na moji kliniku přicházejí pacienti ze všech možných důvodů."

V době rychlého pokroku v oblasti, která vyvolává u některých stran, jako je například stále mocná římskokatolická církev, velké obavy o lidské tělo, se vlády snaží stanovit etické a lékařské normy.

Itálie loni zrušila liberální režim, který umožňoval rodit i dvaašedesátiletým ženám a také zřejmě otevíral cestu pro klonování lidí, a přijala zákon výrazně omezující umělé oplodnění. Následná snaha zrušit tuto právní úpravu považovanou za nejpřísnější v Evropě ztroskotala minulý týden při referendu. Nyní je tedy v Itálii zakázáno dárcovství vajíček a spermatu, je omezen počet vajíček, která mohou být uměle oplodněna, a nesmí se provádět výzkum lidských embryí.

"Reprodukční turistika je příkladem střetu mezi etikou a politikou. Většina lidí má sice politické právo vyjádřit svůj morální názor na zákon, legislativa by se ale neměla snažit vynášet morální rozsudky nad jednou skupinou společnosti," řekl Pennings.

Mluvčí britského Úřadu pro oplodňování a embryologii (HFEA) John Paul Maytom radí opatrný přístup k reprodukční turistice. "Když jedete do ciziny, nevíte, čeho se vám tam dostane a podstupujete určité riziko," varuje.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *