Stinná stránka slunné Austrálie

10.12.2002 00:00
Cestování

Mnoho slunce a víkendy strávené poleháváním, jehož účelem bylo získat ideální oříškovou barvu kůže. Takto si Australanka Helen Lawtonová- Frenchová pamatuje většinu letních dní prožitých v dětství. Uplynulo 20 let a Helen dnes patří k 280.000 Australanům, kteří se léčí na rakovinu kůže. Austrálie má největší procento nemocných tímto typem rakoviny na světě a navzdory osvětě nových případů stále přibývá, píše agentura Reuters.

Lawtonová-Frenchová měla zhoubný kožní nádor melanom na zápěstí. Lékaři jí ho odstranili, ale nebezpečí, že se další skvrna objeví někde jinde na těle, trvá. "Mé dětství bylo zasvěceno slunci. Hnědá barva kůže byla ta nejkrásnější. Když mi bylo 14 let, dokázala jsem na slunci ležet v bikinách a namazaná olejem bez přestávky i osm hodin. Jednou jsem skončila v nemocnici s popáleninami druhého stupně - byla jsem plná puchýřů," vzpomíná nyní šestatřicetiletá obyvatelka Adelaide.

Když lékaři odoperovali melanom, doporučili jí, aby na pět let zvolnila tempo. Jenomže to není její styl. Otěhotněla a před 16 měsíci se jí narodil syn Sebastian. "Nemám ve zvyku zůstat sedět a strachovat se, co bude. Na slunce už ale nechodím a dbám na to, aby Sebastian nevycházel ven bez ochranného krému a čepice," říká.

Její rodina dnes stejně jako mnoho dalších v Austrálii pořádá pikniky jen v zátiší stromů nebo pod speciálními přístřešky, jimiž se australské pláže hemží.

Australané se nepřestávají věnovat venkovním aktivitám, ale jen málokdo vychází nenatřený krémem chránícím proti ultrafialovým paprskům, bez čepice a brýlí.

Dvacet miliónů obyvatel australského kontinentu tvoří sice jen tři desetiny procenta světové populace, ale připadá na ně šest procent případů smrtelné rakoviny kůže diagnostikované na světě. Ročně na zhoubné onemocnění pokožky umírá 1200 Australanů a přibude 10.000 nových případů melanomu. 270.000 lidí má nezhoubné nádory.

Nejohroženější jsou lidé s velmi světlou kůží, většinou Australané evropského původu. Austrálci - původní obyvatelé - mají tmavší pleť s vyšším obsahem melaninu, který je schopen absorbovat ultrafialové záření. V této skupině obyvatelstva je výskyt rakoviny kůže desetkrát menší než mezi bělochy.

Při léčbě je rozhodující včasnost. Většinu nádorů lez beze zbytku odstranit, přijde-li nemocný včas. Čím déle léčbu odkládá, tím vyšší je riziko, že se rakovina rozšíří.

Zdravotníci proto v minulých dvou letech vedou velmi intenzivní osvětu a vysvětlují, jak se mají lidé před škodlivými paprsky chránit. Heslo Slip, Slop, Slap je natolik výstižné, že proniklo opravdu ke všem. Znamená zhruba: Natáhni si triko, naplácej na sebe krém a hoď si na hlavu čepici.

Výkonný šéf australské rady proti rakovině Alan Coates přesto není spokojen. Nemocných stále přibývá a nejohroženější je generace dnešních padesátníků. Je to logické, protože, jak Coates vysvětluje, kůže se nejvíc poruší vlivem slunečního záření v mládí. Padesátníci v době, kdy byly v citlivém věku, neměli o nebezpečí ani ochraně potuchy.

Kampaň však zabírá mezi dnešní mládeží, a Coates a ostatní odborníci doufají, že počet nemocných bude v příštích desetiletích klesat.

Typickým příkladem občana, který si rakovinu doslova uhnal, je zanícený hráč kuželek sedmasedmdesátník Ernie Vardy. V mládí trávil na rozžhavených trávnících při hře i devět hodin v kuse. Dnes je jeho tělo poseto jizvami po odebraných rakovinných nádorech, které mu lékaři odstraňují od roku 1953.

Jeho případ není mezi kuželkáři rozhodně ojedinělý, a není se proto co divit, že většina klubů nyní nad travnatými hřišti staví ochranné střechy, ani tomu, že se zastínění začíná objevovat nad dětskými bazény.

Kriketoví hráči jdou příkladem a na hřiště vycházejí s barevnou maskou, která kryje obličej před sluncem. Statistiky jsou příznivé - zvyšuje se prodej ochranných krémů, v hledištích tenisových kurtů přibývá diváků s čepicemi na hlavách a ubývá počet těch, kdo se o víkendu na slunci spálí.

"Lidé začínají být opatrnější, ale pořád tu máme neuvěřitelné případy lehkovážnosti, a to zejména mezi turisty z Británie a dalších chladných částí Evropy," stěžuje si Coates.

Zdroj: ČTK/Reuters

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dobrý den také jsem měla zhoubný melanom ,ale odstranili mi ho...
kateřina  |  5.2.2008 11:09

říká se ,,jsem,, a ne sem
 |  24.11.2008 02:33

02:33:11 a nemyslíš, že někdy na tom vůbec nezáleží? Přečti si, co...
 |  24.11.2008 08:12

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *