Střední Čechy nabízejí stovky technických divů

16.5.2008 00:00
Cestování

V poslední době si stále častěji za cíle svých víkendových toulek Češi vybírají vedle kulturních památek i ty, kde se historická krása snoubí s vyspělou technickou úrovní. Není náhoda, že se mluvilo o zlatých českých ručičkách. Dokazují to různé roztroušené stavby mlýnů, dolů, hutí, vodních a vodárenských děl, továren, manufaktur, mostů a železnic.

"Cesty po industriálních památkách vás okouzlí, ať již svým opraveným, stále opečovávaným leskem, anebo strohou odhaleností, pravdivou omšelostí, na které jsou patrny stopy malířského štětce, rzi i deště," říká architekt a herec David Vávra, známý svým seriálem o šumných městech. "Za zážitkem na pomezí geniality a ryzí účelnosti, stálé potřeby a zapomnění se nemusíme trmácet přes půl Evropy. Najdeme jej na hlavní třídě, ale i pár kroků od konečné, ukrytý v úvoze, kudy se již nechodí."

Kuriozity a unikáty
Právě rys dobrodružného hledání zpola či zcela skrytých krás, k nimž nevedou turistické značky, je pro mnoho výletníků přesně to pravé. Pokud se rozhodnou pro víkendovou výpravu v rámci středních Čech, může jim být vítanou pomůckou aktuální Průvodce po industriální minulosti a technických památkách, který lze zdarma získat v informačních centrech Středočeského kraje. Koho pak zasáhne drsná krása mlýnů, cukrovarů nebo dolů ještě hlouběji, může investovat 545 korun do výpravné fotografické knihy s názvem 100 technických a industriálních staveb Středočeského kraje, která představuje v abecedním pořádku celkem stovku nejzajímavějších středočeských mlýnů, dolů, hutí, vodních a vodárenských děl, továren, manufaktur, mostů a železnic. Populárně naučné texty jsou doplněné dvěma stovkami barevných snímků předního fotografa architektury Pavla Friče. Autoři prý spolu během přípravy knihy svedli téměř krvavé bitky o to, které ze stovek objektů do výběru zařadit.

Dobře schované poklady
A kam vám poradí se vypravit?
"Řada průmyslových staveb je dílem špičkových architektů a patří do pokladnice české architektury, třeba Fragnerova elekrárna ESSO v Kolíně, baterie labských zdymadel, přehrady ve Vraném a Štěchovicích, most v Kralupech nebo mladoboleslavské vodojemy," říká historik umění Jiří Kotalík. "V regionu se ale můžeme setkat i s díly jedinečnými a vyslovenými kuriozitami, jako jsou zlaté doly v Jílovém, středověký akvadukt mezi Bylany a Kutnou Horou, osvětlovací věž v lomu v Srbsku, sušárna chmele v Tmani nebo rozhlasový vysílač v Poděbradech."
A to ještě zaleka není všechno. Kdo by byl zvědavý na úplný světový unikát, musí za ním do areálu hornického muzea v Příbrami. Ani tak by ho možná bez odborné pomoci neodhalil. Jde totiž o čerpací vodní kolo z roku 1890 o průměru 12,5 metru, které se nachází v dole Drkolnov.
Tak co, nemáte chuť další unikáty objevovat s výše jmenovanými publikacemi po středních Čechách už sami?

Zdroj: Plus

Související články

Numinózní zážitky

20.12.2002 00:00

Silová místa vytvořená člověkem

19.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Konečně super IQ test ke kterému dostanete i certifikát, záruka...
 |  23.5.2008 14:34

kde vole?Tos přilýt z jupitera?
Vagáč  |  24.5.2008 00:19

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *