Syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest (SARS)

18.3.2003 00:00
Cestování

(SARS -Severe Acute Respiratory Syndrome). Původ onemocnění SARS zatím není znám. Dosud onemocnělo ve světě asi 150 lidí. Nejvíce nemocných je dosud v Hongkongu (Čína) a Hanoji (Vietnam). Nemoc se také objevila v Thajsku, Indonésii, Filipínách a Singapuru. Podezření na toto onemocnění panuje i u několika pacientů v Německu, Slovinsku a Velké Británii. Mnohá letiště v Evropě a také ruzyňské letiště přijaly ochranná opatření.

Zatím se v naší zemi neobjevil žádný případ této nové neznámé infekční choroby, přesto mají krajské hygienické stanice za úkol informovat o ní primáře infekčních a dalších příslušných oddělení zdravotnických zařízení. Pokud by se případ syndromu někde vyskytl, mají zdravotníci pečlivě dodržovat zásady bariérové ošetřovatelské techniky, sdělil ČTK hlavní český hygienik Michael Vít.

Dodal, že Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nedoporučila vyhnout se cestám do oblastí, kde je onemocnění hlášeno. Proto se jedná o zvážení a rozhodnutí každého cestovatele, zda cestu podnikne.

Platí také ochranná opatření na ruzyňském letišti. Cestující i letecký personál obdrží informace o příznacích onemocnění. Pokud se u některého z nich objeví některé s příznaků SARS, k nimž patří vysoká teplota, bolesti hlavy, dýchací potíže a kašel, měl by být oddělen od ostatních již během letu a po přistání v Praze dopraven na infekční kliniku nemocnice na Bulovce. Vyplývá to z nařízení Hygienické stanice hlavního města Prahy, které má ČTK k dispozici.

Původ onemocnění SARS zatím není znám. Specialista z kliniky při univerzitě ve Frankfurtu uvedl, že laboratorní testy vzorků německých pacientů prokázaly výskyt viru podobného těm, které způsobují příušnice či spalničky. Jde však podle jeho slov jen o velmi předběžné údaje.

Dosud onemocnělo ve světě asi 150 lidí. Také tři stovky lidí, které onemocněly koncem loňského roku v Číně, mohly podle odborníků z WHO trpět stejnou chorobou. Nemoc se pravděpodobně šíří kontaktem s nemocným nebo jeho biologickým materiálem a zatím ji lékaři léčí jako těžké případy zápalu plic.

Odborníci ale ujišťují, že strach není zatím opodstatněný, neboť k tomu, aby se člověk nakazil, musí být s nemocným v opravdu těsném kontaktu. Proto se nemoc především šíří mezi zdravotnickým personálem, který je s nakaženými nejvíce ve styku. U nemoci SARS je pro diagnózu nutná logická souvislost. "Je nutné, aby pacient buď pobýval v jihovýchodní Asii, nebo se setkal s někým, kdo prokázaně to onemocnění měl," zdůraznila Havlíčková ze Státního zdravotnického ústavu.

Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) zatím nevědí nic o původu nemoci, která odolává antivirové léčbě i antibiotikům. Onemocnění se zpočátku projevuje jako chřipka, ale rychle přechází do těžkého zápalu plic, který provázejí vysoké teploty, potíže s dýcháním a suchý kašel. Šíření nemoci však není tak rychlé jako u chřipky. Inkubační doba se pohybuje mezi třemi a sedmi dny.

Zdroj: ČTK

Související články

Ester-C a význam vitamínu C pro zdraví

23.11.2005 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak u sarsu uz ani curenzym nepomůže.
hanka001  |  13.7.2010 17:00

Doplněk stravy APO-CURENZYM ACTIVE + NATTOKINASE uvedený do oběhu po 31....
Peter Skuhravy  |  31.7.2012 14:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *