Tajemné léčivé byliny brazilských indiánů

3.4.2006 00:00
Cestování

Zástupci brazilských indiánů vypracovali seznam tří desítek léčiv a kosmetických přípravků, které získávají z rostlin v amazonském pralese. O jejich účincích se chystají referovat zejména indiáni ze Sao Gabriel de Cachoeira (ze státu Amazonie u hranice s Kolumbií) na březnovém semináři v jihobrazilském Curitibá.

Výměnou za odhalení tajemství těchto rostlin ale indiáni chtějí získat investice do této oblasti a záruky, že farmaceutická osvědčení budou vystavena ve prospěch amazonských indiánů, upozornil náčelník etnika Baniua André Fernando, který je zároveň předsedou indiánské organizace içanské pánve.

Indiáni se obávají, že výměnou za své tajné léčivé znalosti nic nedostanou, takže nejprve zašlou seznam ministerstvu pro vědu a technologie kvůli registraci.

Na seznamu je například keeripa, druh houby, která se vyskytuje na savanách podél břehů přítoků řeky Rio Negro a má schopnost léčit tuberkulózu. "Odvar (z této houby) člověka vyléčí navždy za necelý týden," ujistil Fernando.

Směs několika rostlin je účinná proti uštknutí křovinářem, ale musí být aplikována po dobu 48 hodin v obkladu na ráně, řekl dále.

"Máme stovky jiných rostlin, které bělošská medicína nezná, ale naši kouzelníci je používají," dodal náčelník.

Oleje a mízy některých pralesních rostlin slouží tradičně ke kosmetickým účelům.

V Curitibá bude představena zejména padzoma, kterou Baniuové používají jako tělový parfém ve sváteční dny, nebo kawiri, jejíž extrakt je používán jako šampón pro posílení vlasů nebo jako pleťové mýdlo.

"V mnoha kmenech, když se narodí miminko, tak jej vykoupou v lázni s padzomou, která v originále znamená kolébková rostlina," poznamenal Fernando.

V roce 1500, kdy Portugalec Álvaro Cabral objevil Brazílii, žilo na jejím území několik milionů indiánů. Dnes jich zbývá přibližně 734.000 a tvoří pouhé 0,4 procenta ze 180 milionů obyvatel.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Biliny
denisa sladká  |  17.10.2006 18:58

BORORO!
 |  17.10.2006 21:25

kurare
 |  17.10.2006 21:27

salalalala.....
majda  |  15.11.2006 12:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *