Těhotné ženy by měly jet do zemí EU jen s pojištěním

28.8.2007 00:00
Cestování

V těhotenství by ženy při cestě do zemí EU neměly zapomenout na Evropský průkaz zdravotního pojištění a měly by také mít komerční cestovní pojistku. Všeobecná zdravotní pojišťovna to radí na svém webu. Podle předsedy České gynekologicko porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka ale musejí ženy počítat s tím, že například v Británii pokrývá pojištění mnohem méně péče.

VZP připomíná, že český pojištěnec má právo být při turistickém či služebním pobytu v EU bezplatně ošetřen v rozsahu nezbytné zdravotní péče, a to podle předpisů platných v dané zemi. Nezbytnost péče v Británii posoudí ošetřující lékař. "Obecně lze ale říci, že do ní patří i péče v souvislosti s těhotenstvím, případně neplánovaným porodem, ovšem poskytnutá podle anglických předpisů, tedy za stejných podmínek jako u tamních pojištěnek," uvádí VZP.

"Ze zkušeností pacientek, které za mnou cestují z Británie, vím, že běžná těhotná (žena) gynekologa během těhotenství v Británii obvykle nevidí," řekl ČTK Dvořák. O těhotné ženy se podle něj starají praktičtí lékaři nebo porodní asistentky.

"Prenatální péče je tam výrazně jednodušší a méně komplexní než v Česku. To znamená, že v žádném případě nemůže žena počítat s tolika ultrazvukovými vyšetřeními jako v Česku, nebo že by jí od 35. týdne udělali záznam činnosti srdce plodu. U porodu možná uvidí doktora, možná ne," shrnul Dvořák.

Dodal, že v Británii je gynekologů méně a pracují jako specialisté, nejsou jako v Česku součástí primární péče. "I na prevenci tam chodí ženy ke svému praktikovi, a ne ke gynekologovi," popsal Dvořák. Ke gynekologovi se žena v Británii dostane jen v případě, že "zaplatí a hodně zaplatí".

Češky, které v Británii pracují v rodinách, vítají podle Dvořáka, že v této zemi je antikoncepce zadarmo. "Když tam ale vstoupí na kliniku, rozhodnou se raději přijet na ošetření a porod domů," řekl.

Svým pacientkám, které hodlají cestovat do Británie, radí, ať počítají s tamními specifiky. EU nemá jednotné směrnice pro zdravotní systémy. Systém péče v Británii je odlišný od Česka, naproti tomu v Německu a Francii je situace Česku podobná.

VZP na svých stránkách rovněž informuje, že zdravotní péči v Británii musí žena vyhledat v zařízení navázaném na systém národního zdravotního pojištění. Kontakty získá v Anglii na všech hlavních poštách, ve Skotsku u takzvaných Health Boards a v Severním Irsku v Central Service Agency.

Zdroj: ČTK

Související články

Reprodukční turistika

23.6.2005 00:00

Jak používat bezpečnostní pásy v těhotenství

17.2.2005 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

péče o těhotnou v Británii, je naprosto otřesná, odlítala sem z Anglie...
petra  |  1.9.2007 20:30

Hlavně si nezapomeňte vyřídit mateřskou v Anglii. Zde...
vladka  |  29.8.2010 02:34

pred asi dvema lety jsem se dala do reci u kozniho s jednou pani co uz mela...
Vera  |  29.8.2010 04:14

Naleznete zde informace na téma dětský přídavek v Anglii, rodinný...
vladka  |  30.8.2010 03:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *