Ukrajinské solné doly pomáhají astmatikům

10.2.2006 00:00
Cestování

Za sovětských časů byly doly osudem disidentů a zločinců. Dnes mají třpytící se štoly solných dolů v Solotvynu na západní Ukrajině jiné určení: staly se rájem pro lidi trpící astmatem a dalšími problémy dýchacího ústrojí. Do hlubokého podzemí se přicházejí léčit návštěvníci z různých zemí světa, píše zpravodajský server BBC News.

V Solotvynu pacienti tráví několik hodin denně ve slaném prostředí v hloubce tři sta metrů pod povrchem země. Zdi vypadají, jako by byly pokryty bílými krystalkami ledu, které se třpytí a mihotají.

"Je to krásné a vypadá to jako mramorový zámek z nějaké pohádky," říká Maria Congardová z Dánska, která si tady léčí bronchitidu. "Je tu moc dobrý vzduch a člověk nemá problémy s plícemi."

V dole je prý unikátní mikroklima, protože vzduch je prosycen solí. Léčebná metoda nazývaná speleoterapie pomáhá rozpouštět hlen v plicích a zabíjet mikroorganismy, které způsobují infekci.

V podzemních chodbách je celý rok stabilně 22 stupňů Celsia a tak většina lidí může chodit jen v pyžamu.

Slané sanatorium se specializuje na pomoc mladým lidem: téměř polovina z 200 lidí, kteří se tu denně léčí, jsou děti.

"Snadno se tady dýchá a příjemně se tady spí. Nic vás neruší," vysvětluje vedoucí lékařů Jaroslav Čonka.

Léčení trvá dva nebo tři týdny. Někteří lidé zůstávají v podzemí několik hodin denně, jiní tady i přenocují. Čas tráví čtením, povídáním nebo jen tak pospávají. Každá seance stojí 22 dolarů (539 Kč).

Pacienti mají k dispozici malé pokojíky, které byly vyhloubeny do soli. Jsou pro čtyři osoby, z nichž každá má své soukromí za modrou plentou.

Solné doly v Solotvynu začaly sloužit jako léčebna už za sovětských časů, kdy ale většina pacientů pocházela z Ukrajiny. Dnes je z toho luxusní komplex, který poskytuje služby 6000 lidí ročně. Stále více návštěvníků přijíždí ze zahraničí, hlavně z Evropy.

"Nemohli jsme toto místo propagovat, a tak mnoho let o nás za hranicemi Sovětského svazu věděl jen málokdo," poznamenává doktor Čonka. "Nyní chceme přilákat více pacientů ze zahraničí, hlavně z Británie. Podle lékařských výzkumů je tam totiž nejvyšší podíl mladých lidí trpících dýchacími problémy na světě. Na astma se tam léčí kolem pěti milionů lidí." Nedávno byli v Solotvynu i pacienti z Německa, ze Spojených států a z Polska.

Lékaři ze Západu jsou poněkud skeptičtí k názoru, že solná terapie může léčit dýchací problémy. Caroline Maoyeová z britského institutu pro astma soudí, že je málo důkazů potvrzujících, že je tato léčba účinná.

Ale mnoho pacientů se tam už uzdravilo. Lékaři ze Solotvyna tvrdí, že terapie dokáže až z 90 procent potlačit na tři roky příznaky nemoci. "Ten, kdo absolvuje hodně léčebných kúr, se může zbavit astmatu na 15 i více let," tvrdí Čonka.

Pochybnosti o účinnosti léčby vyvrací i matka desetileté pacientky z Německa Jelena Dietrichová. "Moje dcera nemohla dříve vůbec běhat. Ale teď běhá normálně," pochvaluje si.

V dole můžete vidět pobíhající děti, což je normálně pro mnohé z nich dost obtížná činnost. Pro ně ale má význam i několik dní nebo týdnů, kdy se jim zmírní příznaky jejich nemoci.

"Přijela jsem se sem léčit, protože mám vážné astma," říká dvanáctiletá Aňa. "Cítím se tady skvěle, protože sůl mi moc pomáhá, a od té doby, co jsem tady, jsem neměla žádný astmatický záchvat."

Solná terapie byla objevena v Polsku v 50. letech, kdy bylo zjištěno, že horníci ze solných dolů zřídka trpí tuberkulózou nebo dýchacími problémy. Tento způsob léčby je poměrně znám ve východní a střední Evropě, ale jinde o něm téměř nevědí. Léčebna v šachtě č. 9 v Solotvynu je jedinečná tím, že je nejhlouběji položeným zařízením tohoto druhu na světě.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Již 10 měsíců propaguji v celé ČR projekt, Návrat ke 4 principům...
Zuzana Háková  |  1.12.2008 19:56

Není lepší si zalézt do nějaké pyramidy?
Libor Kubica  |  26.6.2009 20:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *