Uštknutí zmijí

24.8.2006 00:00
Cestování

Uštknutí zdravého mladého člověka většinou neznamená ohrožení na životě. Vyšší riziko ale hrozí lidem se závažnými srdečními, plicními či jinými onemocněními, a to především ve vyšším věku. Pozor by si měly dávat také malé děti.


Závažné komplikace však nelze vyloučit ani u lidí mladých a zdravých. Proto je po uštknutí hadem nezbytné lékařské ošetření včetně hospitalizace.


    Uštknutí zmijí se projeví okamžitě krvavým otokem. Může se také objevit nadměrné pocení, břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů i jazyka. V nejtěžších případech může během krátké doby nastat šokový stav se selháním srdce, plic, ledvin a celkovým krvácením.


    Při poskytování první pomoci je nutné končetinu znehybnit, nad místem uštknutí přiložit elastickou bandáž. Rozhodně by se končetina neměla zaškrcovat, rána se také nemá rozřezávat a vytlačovat z ní jed. Důležité je rovněž postiženého člověka uklidnit a psychicky podpořit. Protože nelze vyloučit komplikace, je v každém případě nutný rychlý převoz postiženého do nemocnice.
    David Moravec - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

je to dobré doporučuji všem
loijhgfggh  |  26.4.2010 16:13

Zmije jsou u nás stále vzácnější a uštknutí zmijí je rarita....
Petr  |  26.4.2010 18:12

U nás na chalupě je každý rok zmijí hodně.Dokonce lezou až k...
Nina  |  26.4.2010 23:52

takcomám sakra dělat??!!!???.....§§§§§§§§§§§§§
krá....  |  15.12.2010 10:27

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *