Zdravotní pojištění si lidé musí platit jen v zemi, kde pracují

23.9.2005 00:00
Cestování

Čeští občané pracující v Evropské unii si musí platit zdravotní pojištění pouze v tom státě, ve kterém pracují. Novinářům to dnes řekl ředitel Centra mezistátních úhrad Ladislav Švec. Lidé proto musí začátek práce v zahraničí oznámit své české zdravotní pojišťovně. Stanoví tak předpisy platné od vstupu ČR do EU. Nyní však bude Centrum mezistátních úhrad posuzovat nesplnění této povinnosti přísněji.

Začátek práce v zahraničí musí lidé oznámit své zdravotní pojišťovně do osmi dnů od nastoupení do zaměstnání. Tato skutečnost se týká i jejich nezaopatřených dětí a manželek. Těm, kteří tak neučiní, hrozí pokuta do výše 10.000 korun.

"Setkáváme se s případy, kdy lidé pracující například ve Velké Británii, přijedou před Vánoci do Čech, kde navštíví zubaře, gynekologa či další specialisty," řekl Švec novinářům. V Česku je totiž návštěva vyjde levněji než v zemi, ve které pracují. Podle něj jde o stovky případů, které stojí český systém zdravotního pojištění desítky milionů korun.

Lidé pracující v zahraničí, kteří ale bydlí v Česku, mohou požádat svou zahraniční pojišťovnu o vystavení formuláře, který jim umožní čerpat plnou zdravotní péči na českém území. Oprávněnost tohoto požadavku posuzuje příslušná zahraniční zdravotní pojišťovna. Týká se to hlavně lidí z příhraničních regionů, kteří dojíždí za prací do nějaké ze sousedních zemí.

Pokud si lidé pracující v zahraničí platí zároveň zdravotní pojištění v ČR, nemusí se po dlouhou dobu na nedovolené čerpání přijít, upozornil ČTK mluvčí centra Václav Janalík. "Zahraniční pojišťovny ale po ukončení smluvního vztahu z pojištěncem posílají hlášení do České republiky," uvedl. Nedovolené čerpání se tedy může odhalit až po návratu pracovníka do Česka.

Karel Čada - ČTK

Přidat komentář

 
* *