4 tipy, jak skladovat a přepravovat potraviny v horkých dnech

V létě přichází čas výletů, pikniků a především dovolených. S vysokými teplotami se ale stává velmi aktuální také otázka správného skladování a uchovávání potravin. V horkém létě totiž více než kdy jindy záleží na správném obalu pro skladování i přepravu. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů, jak správně balit a uchovávat potraviny, aby vám na cestách vydržely dlouho čerstv

Kvalitní obal umí hotová kouzla
Základním pravidlem pro všechny potraviny během léta je jejich dobré zabalení, a to v takovém materiálu, který zaručí ty nejlepší skladovací podmínky. „Pečivo a ovoce je možné přepravovat v tradičním papírovém obalu, ovšem na delší cesty bych doporučil raději uzavřené plastové nádoby. Ty se samozřejmě hodí i pro sýry a další mléčné výrobky, pomazánky a maso,“ říká Bohdan Daněk, výrobní ředitel společnosti Blatinie, která se zabývá výrobou plastových obalů a technologií určených pro různá odvětví průmyslu. „Plast jako obalový a přepravní materiál je velmi hygienický a potraviny pomůže uchovat dlouho v čerstvém stavu. Je totiž nepropustný pro vodu a vodní páru, proto zaručuje uchovávání v suchém stavu. Navíc není třeba se obávat dopadu na životní prostředí. Pokud je plast správně zlikvidován vložením do příslušného kontejneru, je jeho použití vlastně velmi ekologické,“ doplňuje Daněk.  

    
V chladu a suchu aneb správné klima je klíčové
U celé řady potravin je možné na etiketě najít radu, která doporučuje skladovat daný výrobek v chladu a suchu. Nejedná se o samoúčelné doporučení. Před tím, než v létě vyrazíte na výlet či piknik, dejte všechny potraviny s výjimkou měkkého ovoce a pečiva na pár hodin do lednice. Zatímco uzeniny a sýry jste zvyklí takto skladovat běžně, tentokrát vychlaďte i zeleninu a cukrovinky. Druhou část doporučení, která se týká uchovávání potravin v suchu, není nijak složité splnit. Před vlhkostí můžete potraviny ochránit plastovými dózami a pro převoz chlazeného zboží je možné použít izolační tašku, kterou seženete za pár korun ve většině supermarketů. 

   
Hotová jídla v plastových miskách jako ideální doplněk na dovolenou
Pokud chcete na dovolené ušetřit čas i peníze za jídlo, přibalte si několik hotových jídel s sebou. Při výrobě chlazených hotových jídel se dodržuje přísný výrobní postup. Hotová jídla se uloží do plastových misek, poté šokově zchladí a následně uchovávají při teplotě 1 - 4°C. Díky tomuto postupu zůstane pokrm čerstvý i několik dní. Pro přepravu těchto potravin se nejlépe hodí polypropylenové misky umístěné do přenosného chladicího boxu. Ten sice nenahradí lednici, ale pomůže uchovat potraviny podstatně déle čerstvé než při běžné přepravě v tašce. Na trhu najdete dražší chladicí boxy s aktivním chlazením, které se připojují k běžné elektrické síti či do elektrické zásuvky v autě. Dobrou službu však vykoná také klasický chladicí box s takzvanými akumulátory chladu, které je před použitím nutné dobře vychladit v mrazničce. Kvalitní chladicí box udrží potraviny i v parném létě chladné několik hodin.

Hrozba, kterou si neuvědomujeme: auto
Delší výlety v horkém létě byste měli s ohledem na skladování potravin velice dobře zvážit. Pokud totiž necháte špatně zabalené potraviny v autě zaparkovaném na slunci, můžete se s nimi rozloučit už za poměrně krátkou dobu. S tímto problémem se obvykle setkáte při cestách do středomoří a nákupu čerstvých potravin na tržištích. „Ryby, sýry i zeleninu nakoupené na trhu je potřeba ihned zpracovat, případně v autě uchovávat v chladicím boxu,“ vysvětluje Bohdan Daněk ze společnosti Blatinie. „Pouhá hodina pobytu v autě v horkém klimatu totiž pro tyto potraviny znamená proměnu v naprosto nepoživatelný pokrm, jehož případná konzumace může mít velice vážné zdravotní následky,“ uzavírá Daněk.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Kamila
    Kamila (anonym)

    Dobrý den , já hledám teda tipy jak přepravovat nákypy a věci v autě všeobecně aby to bylo bezpečné, když vozím v autě 2 děti. Našla jsem poměrně hodně tipů, a nejvíc mě nadchla rada na síť do kufru, kterou můžete použít když toho je v kufru moc a musíte dát pryč tu zástěrku co do kufru patří. Většinou když jedeme na hory nebo v létě na dovču. Taky jsem si na obalove-materialy.cz objednala před rokem, kdyžjsem se stěhovali a kupovala jsem krabice a věci na stěhování a 4 černé přepravky do kufru auta, které se dají krásně složit. Nákupse dobře přenáší i domů. A co se týká toho léta tak na delší cesty máme takovou tu lednici do zapalovače myslím asi 20 litrů objdem a to je super věc!

    Led 13, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama