Astronauti v kosmu dočasně povyrostou

Astronauti mohou během svého pobytu na oběžné dráze díky mikrogravitaci vyrůst až o tři procenta. V praxi to znamená, že člověk vysoký 1,8 metru na orbitě "vyroste" o dalších pět centimetrů, napsal dnes portál Space.com.

Ačkoli vědci již dříve věděli, že astronauti po několika měsících na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) “povyrostou“, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nyní v orbitálním komplexu začne využívat ultrazvukovou technologii, aby zjistil, co přesně se s lidskou páteří v mikrogravitaci děje.

 Vědci chtějí lépe porozumět tomu, jak se páteř v prostředí s mikrogravitací prodlužuje, aby mohli připravit lepší rehabilitační program pro kosmonauty, kteří se vracejí zpět na Zemi.

 V kosmu se obratle uvolní, což přinese zmíněný “růst“. Je to ale jen dočasný efekt, několik měsíců pro přistání se výška vrátí k normálu. Do dneška ale vědci nebyli schopní proces přeměny sledovat. Tento měsíc si astronauti na ISS začnou navzájem skenovat ultrazvukem záda, aby odborníci měli představu o tom, jak se páteř po 30, 90 a 150 dnech v mikrogravitaci mění. Ultrazvuk umožní sledovat i další fyziologické změny, jako jsou pohyb svalů nebo proudění krve v cévách.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama