Australská letiště zavádějí virtuální striptýz cestujících

Australská letiště začnou tento měsíc testovat nový bezpečnostní systém, v jehož rámci budou cestující procházet rentgenovými skenery. Technologie, která je označována za zdraví neškodnou, dokáže odhalit nekovové předměty, objekty a zbraně ukryté na těle pasažéra, ale odhalí kontrolujícímu také jeho tělesné a pohlavní orgány, napsala australská tisková agentura AAP.

Cestující tak na letištích v Sydney, Melbourne a Adelaide budou procházet "virtuálním striptýzem", což je skutečnost, která znepokojuje ochránce lidských práv. Skenery mají zkušebně fungovat do listopadu a pasažéři si budou moci vybrat, zda projdou tradiční kontrolou palubních zavazadel a detektorem kovů, anebo zda využijí novou "technologickou" prohlídku.


"Ta ale poskytuje podrobné záběry lidského těla, především pak jeho tvaru, což mnoho lidí může uvést do značných rozpaků," řekl novinářům Stephen Blanks z Rady pro občanská práva. "Z bezpečnostního hlediska není normální žádat po lidech, aby se svlékli, pokud chtějí nastoupit do letadla, tak proč by se měl stát normou virtuální striptýz?" dodal.


Odborník na lidská práva z Adelaidské univerzity Allan Perry soudí, že nová technologie může porušit právo na soukromí lidí, pokud bude používána paušálně pro všechny cestující a ne jen pro ty, kdo jsou označeni za bezpečnostní riziko. "Jen proto, že se něco dělá v zájmu bezpečnosti, to neospravedlňuje dotěrné a ponižující prohlídky lidí," řekl.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele dělník
  dělník (anonym)

  já jsem pro.Mě,jako mužskému by nevadilo,pokud by u toho rentgenu seděl chlap,nic by ny mě neviděl.Pokud by to ovšem nebyl homo.A pokud by se jednalo o ženské cestující u přístroje by měla zase sedět žena.Takže žádné porušování lidských práv,jak jde o bezpečnost,každý by si měl ujasnit co preferuje.

  Lis 08, 2008
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Takhle to asi nebude ale fungovat :D. Mne stacilo, kdyz me v Coppenhagenu prohledavala slecna, no tak dukladne, ze pod kalhoty i zajela :D, nevadilo mi to, ale precijen pred lidma jak obhajovat jiste potize? :D

  Lis 08, 2008
 • Obrázek uživatele Rolnik
  Rolnik (anonym)

  delniku, kdyz by nic nevidel, tak je jedno kdyby to nevidel "homo", ne? Myslim, ze australsti heteraci, gayove a zeny se z ceskych delniku s neviditelnym penisem jen tak nevzrusi.

  Lis 08, 2008
 • Obrázek uživatele MarekMarek
  MarekMarek (anonym)

  Ale ono to ukaze vse co je pod oblecenim.

  Lis 08, 2008
 • Obrázek uživatele Loran
  Loran (anonym)

  Lidi nezapomínejte, že lidé zločinu jsou vyčuraní a vždy nšco vymyslí. Takže určitě vymyslí i jak očůrat tuhletun kontrolu. Jen běžní občané budou obtěžováni. Jistě se najde plno lidí pro které to bude tak nepřijatelné, že raději nikam nepoletí a to už je zasahování do svobody.

  Říj 17, 2009
 • Obrázek uživatele petra
  petra (anonym)

  ahoj ja rada jézdím navíleti jezdím naribi a baví něto moc mamka a tata sou ribáři a rada mam svoje přátele ráda mam pejska to je moje potešení máme králíki a halupu nasamotě menuje seto buchov a mam tam svoje kamarádi mam bráchu tomuje 202 a je prič otstěhovál se priš pak mam níru šárku to sou moje sestřenka a bratranka a pak mam romanka teresku a pak mám lucku navílovu jiříka a neska sem bila

  Říj 17, 2009
 • Obrázek uživatele Koldík
  Koldík (anonym)

  Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/

  Čer 28, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama