Bez svolení si vezmou vaši krev

Po návratu z výletu do přírody máte celé nohy od krve. Přitom si nejste vědomi žádného úrazu ani poranění. Po omytí vidíte jen pár malinkých ranek, z kterých stále prýští proudem krev.

Velmi pravděpodobná situace, pokud se na dovolenou vydáte do Indie, jihovýchodní Asie nebo tropické Afriky a nezůstanete pouze v hotelovém areálu. Ti, co vám pustili žilou jsou 2-20 cm dlouzí tvorové z třídy opaskovců, podtřídy kroužkovců - pijavky neboli pijavice.

Pijavice žijí převážně v povrchových sladkých vodách, ale jsou známy i suchozemské a obojživelné druhy. Například v Thajských lesích na vás mohou " zaútočit" pijavky ze stromů.

Pijavky mají na obou zúžených koncích přísavky. Na přední přísavce je ústní otvor, zadní přísavka slouží k přidržování. Sají krev teplokrevných i studenokrevných obratlovců. Jejich přisátí je bezbolestné. Při sání však pijavice vpouštějí do rány látku hirudin působící proti srážení krve. Rány proto i po odpadnutí pijavek dlouho krvácejí a mohou způsobit i značnou ztrátu krve. Též může dojít k zhnisání rány.


Prevencí proti pijavkám jsou přípravky s obsahem diethyltoluamidu, které způsobí i uvolnění přisáté pijavice. Podobně se dá použít kuchyňská sůl nebo přiložit k pijavici hořící cigaretu. Ránu je vždy potřeba vydesinfikovat.


Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (10)

 • Obrázek uživatele Miroslav Pavelka
  Miroslav Pavelka (anonym)

  Ty pijavice jsou fakt sila, poznal jsem to v nar. parku TaleBan v jiznim Thajsku. V tzv. 'prlalese' jsem pobyli ani ne 5 minut a nohy jsem mel zakrvacene jako po porezani ziletkou. Mel jsem bohuzel sandaly, chce to uzavrene boty a dlouhe nohavice. V obdobi sucha by to s pijavicema melo byt lepsi, letos v lednu bylo Thajsko i Kambodza v tomto smeru bez problemu.

  Srp 16, 2001
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Kupodivu to není tak hrozné, žil jsem půl roku v pralese a pijavic měl spousty. Jen mi nesedí ten popis délky, já je znám spíš od půl do pěti cm. Když už se přisaje, je nejlepší ji normálně odtrhnout a zahodit. Pokud Vám i pak teče krev (což je často), je dobré dát si na postižené místo kamenec, nebo alespoň utřžený růžek papíru, který vytvoří strukturu pro vytvoření stroupku. Pijavicím se dá ale i vyhnout, nejlépe je kontrolovat nohy každých pět minut a hlavně pořádně prohlédnout prostor mezi prsty, kde se pijavice uchytí nejčastěji. A nebojte se, nebolí to a o komárovi víte 10x tak dlouho...

  Led 07, 2007
 • Obrázek uživatele dr.Urban
  dr.Urban (anonym)

  ak pijavica nasávala aidsákovu krv, tak ďakujem pekne... Najlepšia je prevencia, neloziť tam kde to nepoznáme...

  Kvě 23, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Mám krčové žily a už ma bolia aj v noci sa na to budím, mám pocit že mi ich niekto ťahá, vyťahuje. Alebo pocit že sa mi scvrkávajú.Raz som čítala že na to pomáhajú pijavice. Je to pravda? A ako pomáhajú?

  Črv 21, 2007
 • Obrázek uživatele Dochtor prez pijavíce
  Dochtor prez pi... (anonym)

  Pomáhajů že těba vysajů a buděš mat nožky jako Rusalka.

  Črv 21, 2007
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  gdje mozem kupitj pijavicu lekarsku ? hannap"atlas.sk

  Říj 14, 2007
 • Obrázek uživatele Kolda
  Kolda (anonym)

  Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele Pavel
  Pavel (anonym)

  pijavice mohou se dosdat a sát krev i z penisu

  Pro 22, 2011

Přidat komentář

Reklama

Reklama