Bezstarostné léto dětí s Elektronickou zdravotní knížkou

Letní měsíce bývají z hlediska dětských úrazů nejnebezpečnější, přitom řadě zranění by se dalo předejít prevencí a osvětou. Také přesné informace o zdravotním stavu dětských pacientů často rozhodují o tom, zda bude správně zvolena poúrazová léčba a jaké mohou být následky zranění.

Právě zde se projevuje unikátnost služby Elektronické zdravotní knížky (EZK), která umožňuje, aby i děti měly neustále při sobě souhrn informací o svém aktuálním zdravotním stavu, což při stanovení diagnózy pomůže zejména lékařům, kteří vidí malého pacienta poprvé v životě.  

„Elektronická zdravotní knížka představuje informační zázemí jak pro lékaře a zdravotnické pracovníky, lékárny a zdravotní pojišťovnu, tak pro klienty. Naší unikátní službou chceme oslovit také rodiče, kteří se velmi pečlivě starají o zdraví svých dětí. V jejich snaze je rádi podpoříme a umožníme jim mít přehled nad zdravotním stavem jejich ratolestí kdekoli a kdykoli,“ říká Ing. Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, a.s.    

 

Každým rokem se dle statistik stane v České republice více než 400 000 dětských úrazů, které si vyžádají ošetření lékaře. Právě během letních prázdnin většinou neřeší zdravotní problémy dětí jejich praktičtí lékaři, ale například zdravotnický personál v zahraničí (dovolená u moře) nebo třeba ošetřovatelé na letním táboře.

V podobných situacích ocení zejména starostliví rodiče výhody Elektronické zdravotní knížky, díky níž můžete mít vy i vaše děti své zdravotní záznamy stále s sebou a kdykoliv neustále dostupné. „Díky Elektronické zdravotní knížce mám pod kontrolou potřebná očkování mého dítěte, různé alergie a její projevy, provedená vyšetření a prodělané nemoci, zkrátka informace o jeho zdravotním stavu. Navštívím-li lékaře, který ode mne požaduje podrobnější informace týkající se jeho zdravotního stavu, tak jsem ráda, že si nemusím všechno pamatovat nebo nosit s sebou, zároveň se nemusím obávat případné ztráty tištěných zpráv, spolu s lékařem snadno a rychle najdeme v EZK vše, co potřebujeme," upozorňuje Barbora Zálohová, předsedkyně MUM-rodinného centra.

Při registraci své EZK může klient zaškrtnout, zda budou nahlížet do jeho zdravotních záznamů všichni lékaři a zdravotní pracovníci zapojení do systému IZIP nebo pouze několik vybraných lékařů. V případě, že je omezen přístup pouze na několik důvěrných zdravotních pracovníků, tak se může stát, že se klient dostane do lékařské péče doktora, který je sice v IZIPu, ovšem nemá právo nahlížet do jeho zdravotních záznamů. Tuto záležitost řeší nová funkce EZK - zasílání SMS hesla pro jednorázový vstup do systému.

Právě při akutním onemocnění či úrazu vašeho dítěte je nyní řešení zcela intuitivní a snadné. Pokud má při sobě mobilní telefon, pak stačí, aby mu na něj ošetřující lékař, využívající systém IZIP, nechal zaslat ze systému SMS heslo. Zdravotnický pracovník se pak v EZK dozví, zda malý pacient například netrpí určitým druhem alergií nebo zda neužívá trvale nějaké léky, jakou léčbu v minulosti prodělal a jsou mu k dispozici i záznamy o provedeném očkování.

Mgr. Tomáš Staněk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Kolík
  Kolík (anonym)

  Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a přes internet je to levnější. Mrkněte na http://eshop.farmax.cz/

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele lemra
  lemra (anonym)

  Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele Zajímavá diskuze
  Zajímavá diskuze (anonym)

  http://diskuse.doktorka.cz/unos-ceskych-turistek-v-pakistanu/archiv/30/

  Bře 22, 2013
 • Obrázek uživatele Aniette
  Aniette (anonym)

  Tisíce turistů z Česka se každý rok setkávají v cizině s tím, že je lékaři odmítnou ošetřit bezplatně v rámci veřejného zdravotního pojištění. Oni pak musí na místě zaplatit hotově, přestože je to v rozporu s předpisy. Pokud si ale nechají vystavit účet, VZP svým klientům tyto platby refunduje. Jen loni činila takto vyplacená částka 3 miliony 183 tisíc korun. Podobné problémy, na které už letos média upozornila zejména ve Španělsku, lze navíc omezit cestovním připojištěním. Více informací se dozvíte na www.trijednicky.cz nebo www.komunita111.cz

  Čer 30, 2013

Přidat komentář

Reklama

Reklama