Budoucnost světa podle WFUNA

Globální oteplování, voda, energie, nezaměstnanost a terorismus jsou stále tvrdou výzvou, ale budoucnost lidstva se projasňuje: ubývá válek, prodlužuje se věk a zlepšuje vzdělávání. Uvádí se to ve výroční zprávě Světové federace sdružení pro OSN (WFUNA), která byla uveřejněna v pondělí v New Yorku.

"I když současnosti vládnou velké lidské tragédie, jako je Irák a Dárfúr, velká většina světa žije v míru a konfliktů v posledních deseti letech ubylo," cituje agentura AFP ze zprávy WFUNA, která má pobočky ve stovce států.

Počet uprchlíků ve světě klesl a konflikty na africkém kontinentu se snížily ze 16 v roce 2002 na pět v roce 2005. AIDS se navzdory značnému postupu ve východní Evropě a v jižní a střední Asii začala v Africe stabilizovat.

Jako další povzbudivé jevy zpráva uvádí snižování dětské úmrtnosti a zvýšení počtu uživatelů internetu.

Jako negativní jevy vidí autoři dokumentu emise skleníkových plynů, terorismus, korupci, globální oteplování, nezaměstnanost a snižování účasti lidí ve volbách.

Navíc existují velké nerovnosti: dvě procenta nejbohatších lidí na světě se dělí o 50 procent bohatství, zatímco 50 procent nejchudších má k dispozici jen jedno procento světového bohatství. Tato propast, ale také nové nemoci nebo organizovaný zločin představují nové výzvy.

Pokud nebudou odstraněny, může "budoucnost potemnět nedostatkem vody a orné půdy, masovou migrací, ekonomickým chaosem a dalšími katastrofami", uvádí WFUNA.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama