Celosvětový obchod s lidskými orgány jen kvete

Paul Lee má játra popraveného čínského vězně. Hakan čeká v Istanbulu na 30.700 dolarů (asi 633.000 korun) za jednu svou ledvinu. Nejsou žádnými výjimkami. Zoufalý nedostatek darovaných lidských orgánů v bohatých zemích vede cizince s chorobami v posledním stádiu do chudších oblastí, jako jsou Čína, Pákistán, Turecko, Egypt, Kolumbie nebo Filipíny, kde si mohou koupit nový poukaz na život, napsala agentura Reuters.

Třiapadesátiletému Leeovi zjistili lékaři v lednu 2005 rakovinu jater. Zakázali mu však transplantaci, protože se báli, že se nádor rozšíří. Leeův přítel mu řekl o nemocnici ve městě Tchien-ťin na severovýchodě Číny, která se na výměnu lidských orgánů specializuje. V dubnu potom Lee zaplatil 260.000 jüanů (asi 696.000 korun) za transplantaci. Operace mu zachránila život. "Nemocnice má kontakt na několik věznic," říká Lee. "Já dostal játra popraveného vězně z věznice Chej-lung-ťiang. Jsem dárci hluboce zavázán."

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že každoročně je provedeno 21.000 transplantací jater. Podle zdravotních expertů však roční celosvětová poptávka dosahuje přinejmenším 90.000 operací.

Také poptávka po ledvinách překračuje nabídku, což dalo impulz k nezákonnému obchodování s lidskými orgány, ke vzniku černého trhu a k rozvoji "transplantační turistiky". Lidé z bohatších částí světa cestují do chudších zemí a nakupují lidské orgány od zdejších obyvatel, kteří často nemají jinou příležitost ke zbohatnutí. Dárce v Jihoafrické republice dostane za ledvinu 7000 dolarů (asi 142.000 korun), zatímco ve Spojených státech je běžných 30.000 dolarů (asi 608.500 korun).

Neregulované dárcovství je pro příjemce lidských orgánů mnohem jednodušší. Každá transplantace totiž znamená pro dárce riziko. Komplikace mohou zahrnovat krvácení, infekci nebo mohou dokonce vést ke smrti. Při obchodu s lidskými orgány se tak příjemce nemusí starat o zdraví svých příbuzných, kteří obvykle bývají dárci. "Je to levnější a vaši nejbližší příbuzní nenesou žádné riziko. A vy se nemusíte zajímat o někoho, koho neznáte. Jakmile zaplatíte, je to vyřízené," říká Luc Noel, koordinátor klinických procedur ve Světové zdravotnické organizaci.

Čína nedávno zakázala prodej lidských orgánů a omezila transplantace pro cizince.Země chce totiž v první řadě uspokojit svou domácí poptávku. V Číně se ročně provede 20.000 transplantací, přičemž 95 procent lidských orgánů pochází od mrtvých dárců.

V Turecku nabízejí studenti a nezaměstnaní mladí muži své ledviny na internetu. Uvádějí při tom své stravovací zvyky, to, zda kouří, a svou krevní skupinu. Tito případní dárci říkají, že mají nabídky z Německa, Izraele a Turecka a nabízené ceny dosahují 50.000 lir (asi 794.000 korun). Sedmadvacetiletý istanbulský strážce Hakan vypráví, že už dostal pět nebo šest nabídek z Turecka a Německa. "Samozřejmě je to děsivé, ale už nevím, co jiného dělat," přiznává a dodává, že své ženě o ničem neřekl. "Dělám to pro svou rodinu. Mám dvě děti... Nic víc pro ně udělat nemůžu."

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (136)

 • Obrázek uživatele fanouš
  fanouš (anonym)

  takze já si slovenčan a tu moyku jsou osklivane a já na tu nejsu stavěnej a co vi ste noja kamarad a já te mame char nu a co to tu robíte??napišta mě na icq 404-082-852 kuju a čawes yetra :-* :-)

  Zář 25, 2007
 • Obrázek uživatele ada
  ada (anonym)

  ahojííí je to tu pěknýýýý

  Bře 14, 2008
 • Obrázek uživatele stefan
  stefan (anonym)

  lze koupit páteř ta moje je po operaci a nemužu už pracovat tak jak jsem byl zvyklí,ještě jsem neslišel o tom nic je to vubec možné,děkuji.

  Dub 10, 2008
 • Obrázek uživatele stefan
  stefan (anonym)

  lze koupit dělohu a znova jí použít pro slečnu která se narodila bez dělohy chce svoje mimino,děkuji

  Dub 11, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  štefane můžeš koupit i mozek.Ale jestli bude blbej jako ten tvůj,tak se to stejně mine účinkem

  Dub 11, 2008
 • Obrázek uživatele hejke
  hejke (anonym)

  nabízím své tělo na náhradní díly,chcete je

  Pro 21, 2008
 • Obrázek uživatele DUSAN
  DUSAN (anonym)

  Nabizim na prodej svoji ledvinu jestli mate skutecny zajem ozvete se na toto cislo TEL.736713397 MYSLIM TO VAZNE DEKUJI

  Led 29, 2009
 • Obrázek uživatele TOMÁŠ
  TOMÁŠ (anonym)

  Prodam svoji ledvinu.606857195

  Kvě 06, 2009
 • Obrázek uživatele TOMÁŠ
  TOMÁŠ (anonym)

  Prodam svoji ledvinu.606857195

  Kvě 06, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tomáš a ostatní ledviny se neprodávají, ale darují, kdo o tom píšete, nevíte vůbec o co vlastně jde. Nevíte, že může ta zbylá ledvina slehat a v lepším případě vám o pár let prodlouží život dialýza, možná. Mluvit tasdy o darování se vám asi zdá nesmyslné, cizímu člověku bych ledvinu neprodala, ale blízkému jen darovala. Většinou to dělají rodiče pro své děti.

  Kvě 06, 2009
 • Obrázek uživatele Móňa
  Móňa (anonym)

  Maso pro doktora Jacksona?

  Kvě 06, 2009
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Prodám ledvinu,jsem mladá a zdravá.Prosím jen vážny zájem.Pište na sendersmonika"yahoo.co.uk

  Črv 30, 2009
 • Obrázek uživatele Bazar
  Bazar (anonym)

  Inzerce zdarma na www.profi-bazar.cz

  Srp 05, 2009
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Nikdy jsem nekouřil a nepil.Prodám levinu a jiné orgány. 733 588 829

  Srp 28, 2009
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Já ti ji prodám nabídni cenu. 733 588 829

  Srp 28, 2009
 • Obrázek uživatele marhullka67
  marhullka67 (anonym)

  prodam ledvinu kdekoli na svete potrebuju penize alespon za 20.000 eur nebo dolaru,dojedu kdekoli jsem az moc zdrava,nepiju nekourim,nemam zadne zdravotni potize,prosim poradte mi ale jen seriozne.mail:marhullka6767"seznam.cz

  Zář 04, 2009
 • Obrázek uživatele ondra
  ondra (anonym)

  prodam ledvinu kdekoli na...uz se ti to splnilo??

  Pro 28, 2009
 • Obrázek uživatele HappyDie
  HappyDie (anonym)

  prodam ledvinu kdekoli na...Nejsi vadná?

  Led 11, 2010
 • Obrázek uživatele Jen jdi, a vezmou ti nejenom ledvinu!
  Jen jdi, a vezm... (anonym)

  prodam ledvinu kdekoli na...http://www.velkaepocha.sk/2009122911964/Cina-Ocity-svedek-nasilneho-odebirani-organu-promluvil.html

  Led 11, 2010
 • Obrázek uživatele Outsidermedia
  Outsidermedia (anonym)

  Prodám ledvinu, objevuje se na internetu. A proč ne?! …"Nekouřím, nepiju, ale mám finanční problém," píše v inzerátu na webu jakási šílená Květa, která nabízí k prodeji blíže neurčený „orgán"… Cena: čtvrt milionu …Málokdo by se před ostatními asi chlubil tím, že prodává svůj orgán. A hlavně: nákup a prodej takové ledviny či jiné části těla je trestný čin, za který může jít aktér až na osm let za mříže… Na webu je možné najít podobných inzerátů desítky… …Asi před rokem jsme o tomto problému diskutovali se zástupci transplantačních center. Nikdo se s prodejem orgánů nesetkal. Došli jsme k závěru, že u nás je tato možnost téměř vyloučena… …"Občas se ve zdravotnických zařízeních objeví člověk s jizvou v oblasti ledviny, která není zaznamenána v jeho zdravotní dokumentaci a jejíž původ nedokáže vysvětlit. V takovém případě by se mohlo jednat o transplantační turistiku, kdy pacient vycestuje a odběr orgánu mu je proveden v cizině."… Kriminální policie … některé inzeráty nabízející prodej orgánů prověřovala. "Ti oslovení pak tvrdili, že inzerát nebyl míněn vážně," ...

  Led 11, 2010
 • Obrázek uživatele Tomas
  Tomas (anonym)

  prodam ledvinu kdekoli na...Dobry den .Sehnala jste nekoho ?Take chci nabídnout svou ledvinu.Dekuji za odpoved.Muj email:bucinka19@seznam.cz

  Feb 26, 2010
 • Obrázek uživatele ledvina na prodej
  ledvina na prodej (anonym)

  takze já si slovenčan a tu...PRODÁM LEDVINU, JEN VÁŽNĚ!!!!!CENA DOHODOU ZARUČUJI 100% ZDRAVÍ TEL 739185181

  Kvě 27, 2010
 • Obrázek uživatele Spates
  Spates (anonym)

  Ahoj prodám levinu jsem 22 lety sportovec, nepiju alkohol a nekourim žiju zdravě, nikdy žádné nemoci kontakt je vážné sparteson@email.cz Budu si vybírat podle věrohodnosti

  Čer 14, 2010
 • Obrázek uživatele kkggbb
  kkggbb

  Prodám ledvinu jen vážní zájemci kkggbb@seznam.cz

  Čer 24, 2010
 • Obrázek uživatele Satisfakce
  Satisfakce (anonym)

  Vím kam vyvážejí zloději lidských orgánů zdechliny lidí co je jejich felčaři vykuchali.Mám to vše nafoceno,i videa a hlavně mám o celé České politice jasno.Oni nás schválně zotročili,aby na našem neštěstí parazitovali a z těch,které oni zabijí,nebo unesou,nebo seškrábou ze silnic co k tomuto účelu postavili nebezpečné.Tak tyto občany vykuchává jejich nikoli lékaři,ale jateční průmysl sadistických úchylú jako je jejich mafioboss Václav Klaus!

  Čer 24, 2010
 • Obrázek uživatele m632
  m632

  Prodám ledvinu, 100 % zdraví,e-mail: m632@seznam.cz . Prosím, jen vážní zájemci.

  Čer 28, 2010
 • Obrázek uživatele novis
  novis (anonym)

  prodam jakykoliv orgán jsem ve financní tísni pepin10@email.cz

  Črv 04, 2010
 • Obrázek uživatele Mateřídouška
  Mateřídouška (anonym)

  lze koupit páteř ta moje je...Je!Stačí si vzít násadu od krumpáče a přetáhnou tě přes tu operovanou páteř.Uvidíš jak sebou budeš švihat,že ani Stahanovec ti nebude stačit v práci.

  Srp 17, 2010
 • Obrázek uživatele Anonym
  Anonym (anonym)

  Prodám ze svého těla jakýkoliv orgán! Mě 20let naprosto zdravý! Jen vážní zájemci pište TheLastHero@seznam.cz

  Zář 17, 2010
 • Obrázek uživatele mirek
  mirek (anonym)

  prodam cokoliv ze sveho tela jsem mlady a zdravy kontakt m.nouvek@sezam.cz

  Zář 27, 2010
 • Obrázek uživatele Zuzana
  Zuzana (anonym)

  Prodam ledvinu jsem ve finen.tisni.tel.604842202,jen vazni zajemci

  Říj 04, 2010
 • Obrázek uživatele anebojanebojse@klikni.cz
  anebojanebojse@... (anonym)

  Daruji ledvinu.

  Říj 07, 2010
 • Obrázek uživatele Guy
  Guy (anonym)

  K tomuhle kšeftování je ovšem potřeba doktorů, těch skvělých a neomylných polobohů, rozhodujících o našem žití či smrti.

  Říj 08, 2010
 • Obrázek uživatele Werd + Fox
  Werd + Fox (anonym)

  2 zdravé Ledviny jsou k mání zaznamnik@seznam.cz

  Říj 31, 2010
 • Obrázek uživatele vlk martin
  vlk martin (anonym)

  dobry den prodam ledvinu nebo jini organ nebo vymenim za automobil je mi 22 a sem zdravi jako rybyčka VLKMARTINOV@SEZNAM.CZ 606924294

  Lis 01, 2010
 • Obrázek uživatele Michal
  Michal (anonym)

  Prodám ledvinu, mám jisté finanční potíže v rodině a to je dobrý způsoub jak se jich zbavit i za tak vysokou cenu ... 100% zdraví zaručuji klidně si nechám udělat jaké koliv vyšetření, je mi 20 let Kontakt : 723734569 Pište jen když máte opravdoví zájem .... Předem děkuji ...

  Lis 04, 2010
 • Obrázek uživatele prodam ledvinu
  prodam ledvinu (anonym)

  Nabizim na prodej svoji...Ahoj už se ti někdo ozval?

  Lis 15, 2010
 • Obrázek uživatele lee
  lee (anonym)

  prodam cokoliv je mi 35. 3jozin@atlas.cz zdraví .

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele Mary
  Mary (anonym)

  Nebojte, hoši, on už se vás nějaký lidumil doktor ujme. :-))

  Lis 28, 2010
 • Obrázek uživatele koudi
  koudi (anonym)

  Ahojte prodám svoji ledvinu,kdo má zájem pište na gazo1@seznam.cz

  Pro 09, 2010
 • Obrázek uživatele supyk
  supyk (anonym)

  prodám cokoliv z mého těla pište na supyk@seznam.cz

  Pro 21, 2010
 • Obrázek uživatele vena
  vena (anonym)

  Prodám celé své tělo.Jaké oliv využití

  Pro 26, 2010
 • Obrázek uživatele vanik
  vanik (anonym)

  Prodám své tělo komplet. Na všechna využití. Zájemce napiš kontakt SMS na tel.č.728 461 512 Spěchá

  Pro 27, 2010
 • Obrázek uživatele JUMA81
  JUMA81 (anonym)

  Prodam ledvinu a jaky koliv lidskych organu.

  Led 16, 2011
 • Obrázek uživatele colin
  colin (anonym)

  Prodam organy piste jen vazny zajemci : colinek7777@seznam.cz

  Led 24, 2011
 • Obrázek uživatele Iva
  Iva (anonym)

  Pozeral niekto z vás v nedeľu na ČT2 dokument National Geografic o transplantáciách orgánov v Číne ? Brrr, hrôza. Na plnú hubu povedali a aj ukázali - máš prachy a potrebuješ orgán ? Tak my ti niekoho vhodného na počkanie popravíme. Okrem iného... Už dávno som niečo tak fascinujúco- poučného nepozerala. Telo ako tovar, doslova.

  Feb 01, 2011
 • Obrázek uživatele martas
  martas (anonym)

  Prodám ledvinu nebo jinou část těla martasek12@seznam.cz

  Feb 27, 2011
 • Obrázek uživatele marcela
  marcela (anonym)

  prodám svoje organý po umrtí

  Dub 03, 2011
 • Obrázek uživatele ???
  ??? (anonym)

  Jsem šokovaná tím co zde čtu.Je vidět,že si opravdu nevážíte svého zdraví a pro peníze jste ochotni udělat jak vidím opravdu vše.Obchodování s orgány je trestný čin a vaše nabídky a inzeráty budou prověřěny příslušnými ůřady,které se zabývají touhle kriminalitou.

  Dub 03, 2011

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama