5 x severní Itálie, jak ji neznáte

Itálie je pro většinu lidí symbolem romantiky, pohody a tepla. Pro mnohé je synonymem skvělých fotbalových klubů, mekkou výhodných nákupů, antických památek a výborného vína. Nově vás do Bolzana, Verony, Milána, Turína a Brescie zavezou autobusy Eurolines.

Bolzano nadchne gurmány i milovníky památek
Romantika Itálie, solidnost a pečlivost Rakouska, nádherná krajina pod Dolomity a vynikající víno - to a mnohé další najdete v Bolzanu, hlavním městě provincie Jižní Tyrolsko. Za návštěvu stojí starobylé centrum s vyhlášenými trhy, na kterých seženete farmářské produkty jako sýry, špek nebo lahodná vína. Hlavní tepna města vede z náměstí Waltherplatz/Piazza Walter, kde si můžete v nesčetném množství příjemných restaurací dát „aperitivo“, nejlépe Veneziano, což je prosecco a aperol se sodou. Nepřežeňte to však, aby se vám nezastřel zrak při pohledu na krásnou gotickou katedrálu z 12. století. A pak už vzhůru do okolních uzoučkých uliček lemovaných starými domy s bohatými fasádami - právě tady seženete řemeslné výrobky; italské národní značky najdete v ulici Laubengasse/Via dei Portici s unikátním středověkým podloubím. Zdejší unikát je však trochu jiného rázu - je jím ledový muž Ötzi, nejstarší vlhká mumie na světě. Dnes spočívá v Archeologickém muzeu v Bolzanu a míří za ním turisté z celého světa. Stejně dech beroucí je výhled na Bolzano a nedaleké Dolomity z náhorní plošiny Oberbozen/Soprabolzano, kam vás vyveze obří lanovka. I to je zážitek.


Verona (nejen) pro zamilované
S Benátkami je Verona nejvyhlášenějším městem severní Itálie. O tom, že je tady čím se kochat, ostatně svědčí i to, že právě do Verony zasadil děj své slavné tragédie Romeo a Julie anglický dramatik William Shakespeare. Unikátní atmosféra města, které se zastavilo v čase, nadchne i svou polohou. Leží asi 30 kilometrů od Gardského jezera a hned ze tří stran ho obtéká řeka Adige. Od roku 2000 je jeho centrum na seznamu světového dědictví UNESCO a za jeho krásou míří turisté z celého světa. Zastavte se na tržišti Piazza delle Erbe, kochejte se pohledem na okolní měšťanské domy a paláce, slavnou fontánu, nahlédněte do renesančního Palazzo Maffei se středověkou věží a hojně fotografovaným točitým schodištěm uvnitř.  Anebo se vydejte do třetího největšího amfiteátru světa, kde dodnes vystupují velcí umělci. Především ale nezapomeňte, že jste v městě milenců - na vyznání lásky třeba v parku Giardino Giusti, veronské oáze klidu, se jen tak nezapomíná.

Za výhodnými nákupy do Milána
Ano, rozhodně se do sytosti pokochejte pohledem na jednu z nejkrásnějších gotických katedrál světa na náměstí Piazza Duomo, prozkoumejte krásný románský kostel svatého Ambrože a vydejte se do renesančního kláštera se slavným vyobrazením Poslední večeře. Ovšem - do Milána se míří hlavně na nákupy! Je zde největší koncentrace obchodů na kilometr čtvereční. V historickém centru, v ulicích Via Montenapoleone, Via Sant'Andrea, Via Monzani a Via della Spiga najdete slavné značky jako Armani, Dolce&Gabbana, Gucci, Prada, Valentino, Versace nebo Louis Vuitton. Krásné kousky za příznivější ceny pak pořídíte nedaleko v ulicích Via Torini a Corso Buenos Aires - jedná se o konfekci, ale i ta je tady šmrncovní. Hned vedle katedrály stojí obchodní dům La Rinascente, kde najdete skvělé kousky do svého šatníku i si designově vybavíte celou domácnost. A po sedmé hodině večer vyrazte do barů na Aperitivo, kdy za cenu drinku dostanete spoustu lahůdek.

Do Turína na fotbal i za designovými skvosty
Jeho název se vám vybaví, když se řekne Fiat, Juventus nebo se řeč stočí na proslulý italský design. To vše najdete v Turínu, průmyslovém městě s nádechem Francie, která leží nedaleko, a jejíž vliv je tady znát. V historickém centru najdete barokní paláce, honosné secesní domy a především mnoho pasáží s nákupními galeriemi se slušivými módními doplňky, hlavně s unikátními šperky a kabelkami. Opomenout však nesmíte ani památky - za návštěvu stojí katedrála Duomo di Torino, Královský palác obklopený překrásnými zahradami a skrývající muzeum starého umění. Za třetími nejvýznamnějšími sbírkami egyptského umění (po Káhiře a Londýně) zamiřte do budovy Palazzo dell'Academia delle Scienze a do Galleria Sabauda zase za slavnými díly italských a nizozemských umělců. Zážitky zcela jiného rázu vás pak čekají na Stadionu Olimpico di Torino, který je domácím hřištěm jednoho z nejslavnějších italských fotbalových klubů FC Juventus Turín.

Brescia, značka UNESCO
Severoitalská Brescie je městem, kam se míří za kulturním odpočinkem na slavný automobilový závod Mille Miglia a také za lahodným šumivým vínem Franciacorta. To vše v obklopení nevídaného množství památek UNESCO. Brescia ale také patří mezi největší italská archeologická naleziště antických památek, stojí tady jedinečný středověký hrad s krásným výhledem na město, oslní vás sluneční hodiny na náměstí Piazza Loggia a na večerní ochutnávku lahodného moku vás zase příjemně navnadí jedny z největších městských vinic v Evropě.

Zdroj www.eurolines.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama