Reklama

Akutní ošetření na dovolené v ČR zajistí každý praktik

I když se na tuzemské dovolené nechá člověk ošetřit u praktického lékaře, který ho nemá ve své kartotéce, nemusí za ošetření a předpis léků nic platit. Upozorňuje na to ve své internetové poradně Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Pokud se pacient prokáže průkazem pojišťovny, musí ho lékař bezplatně ošetřit. Pojišťovna mu proplatí akutní a neodkladnou péči i v případě, když s ní lékař smlouvu nemá. Pravidlo platí u všech pojišťoven.

"Jestliže se pacient prokáže průkazem pojištěnce VZP, musí ho lékař ošetřit bezplatně," potvrdila ČTK mluvčí pojišťovny Jana Víšková. Zdravotní péče o neregistrované pojištěnce je takzvanou nepravidelnou péčí, kterou pojišťovny lékařům také proplácejí, ale mimo rámec pravidelných plateb za registrované klienty, vysvětlila.

"Pokud tedy není pacient u lékaře registrován, vykáže lékař ošetření jako péči o neregistrovaného pacienta. Stejně řeší lékaři vykázání péče pojištěncům VZP, kteří pobývají přechodně mimo trvalé bydliště," dodala mluvčí.

Pokud člověk potřebuje akutní ošetření nebo zákrok, který zabrání nenávratnému poškození zdraví či jeho smrti, je podle mluvčí lékař povinen ošetřit i pacienta pojišťovny, se kterou nemá smlouvu. Pojišťovna mu péči následně uhradí.

V Česku působí devět zdravotních pojišťoven. Největší VZP má dvě třetiny pojištěnců.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Kolda (Po, 28. 6. 2010 - 09:06)
Před dovolenou si vždycky kupuju léky, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
lemra (Po, 28. 6. 2010 - 11:06)
Táhni s tou svou šmelinou k čertu a neotravuj na všech možných tématech!
Aniette (Ne, 30. 6. 2013 - 21:06)
Tisíce turistů z Česka se každý rok setkávají v cizině s tím, že je lékaři odmítnou ošetřit bezplatně v rámci veřejného zdravotního pojištění. Oni pak musí na místě zaplatit hotově, přestože je to v rozporu s předpisy. Pokud si ale nechají vystavit účet, VZP svým klientům tyto platby refunduje. Jen loni činila takto vyplacená částka 3 miliony 183 tisíc korun. Podobné problémy, na které už letos média upozornila zejména ve Španělsku, lze navíc omezit cestovním připojištěním.

Více informací se dozvíte na www.trijednicky.cz nebo www.komunita111.cz
Reklama