Reklama

Jak cestovat s kardiostimulátorem

Na zahraniční prázdninovou cestu si lidé s kardiostimulátorem nebo defibrilátorem musejí s pasem vzít i legitimaci s technickými údaji o přístroji, který hlídá chod jejich srdce, a lékařskou zprávu z poslední kontroly. Kdyby totiž v cizině přístroj správně nefungoval nebo by se jejich zdravotní stav zhoršil, mohou jim informace z dokumentů zachránit život.

ČTK to  řekl primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor Petr Neužil.

Každý pacient od nás po implantaci dostane legitimaci s technickými údaji o přístroji. Je v ní datum implantace, typ přístroje, jak ho má pacient naprogramován či jaké dostal elektrody. Informace jsou v angličtině,“ popsal Neužil. Lékařské zprávy z kontrol jsou česky, ale pokud o to nemocný požádá, jsou doplněny o stručný výpis v angličtině.

Každý pacient má přístroj nastavený na své specifické parametry. Při průchodu rámem například na letišti se ale může stát, že algoritmus naposledy nastavený lékařem se vrátí do původního nastavení, nebo se resetuje. Přístroj pracuje v jiném nastavení, než pacient potřebuje. Nevhodný stimulační režim může vyprovokovat vznik srdeční arytmie.

Pacienti s komplexním onemocněním srdcem jsou při cestování omezeni zdravotním stavem, což by měli zohlednit při volbě cíle cesty. Potíže jim bude dělat tropické podnebí, stejně jako pobyt v horách, kde je řidší vzduch. Měli by si také zjistit, jaká je v dané zemi úroveň zdravotní péče a zda tam je dostatečné odborné zázemí, aby bylo možno ihned řešit technické problémy s kardiostimulátorem nebo defibrilátorem.

Reklama

“My máme od jednotlivých výrobců registr všech pracovišť, kde umějí daný přístroj programovat. Jsme připraveni na vyžádání pacientům tyto údaje pro konkrétní destinaci poskytnout,“ řekl Neužil. Problém totiž je, že v různých zemích preferují různé přístroje. V Německu či Nizozemsku užívají v podstatě stejné typy jako v ČR, ale například v Itálii už jiné.

V pohybových aktivitách nejsou pacienti kvůli přístroji výrazněji omezeni. Pacienti s geneticky podmíněnou srdeční arytmií mohou i sportovat a skákat. Musejí se ale vyhnout švihovým pohybům paží, při nichž se může mechanicky poškodit elektrodový vodič a přelomit drátěné části elektrody.

Zdroj: ČTK
 

Reklama

Komentáře

Reklama