Reklama

Cestovní nevolnost může postihnout lidi i zvířata

Cestování na prázdniny může být nepříjemným startem k jinak příjemným dnům volna: řada lidí trpí v autě, letadle, vlaku či na lodi cestovní nevolností, takzvanou kinetózou. Projevuje se bolestí hlavy, zíváním, závratí, sliněním, studeným potem, nevolností, případně zvracením a může postihnout nejen lidi, ale i psy, kočky, koně či opice.

    Podle doporučení lékařů by lidé z obav, že jim bude špatně, neměli cestovat nalačno. Asi hodinu před odjezdem by si cestovatelé měli dát slané pečivo nebo jablko a během cesty by měli jíst po malých dávkách. Při výběru občerstvení je lépe vyhnout se plynotvorné stravě a šumivým nápojům. Nevhodná jsou také jídla tučná a těžko stravitelná. Osvědčilo se pití chlazené ovocné šťávy. Od potíží pomáhají i speciální lpřípravky proti kinetóze. (např. zázvor - poznámka redakce)

    U dětí je možno ovlivnit rozvoj obtíží i psychicky. Rodiče by je neměli dopředu strašit tím, že jim zase bude na cestě špatně. Pokud vypravují dítě na samostatnou cestu autobusem, měli by ho posadit dopředu blízko řidiče, aby si dítě včas řeklo o zastavení.

    Pokud rodiče cestují s dítětem společně autem, měli by dělat častější zastávky, aby se dítě nadýchalo čerstvého vzduchu, a měli by potomka při jízdě něčím zaměstnat. Některé rodiny si zpívají, jiné hrají třeba slovní fotbal. Stačí ale i obyčejné popovídání si. To vše může pomoci k tomu, že dítě na nevolnost zapomene.

Zdroj: ČTK

Reklama

Reklama

Komentáře

Jitka (Čt, 3. 8. 2006 - 18:08)
Že náš pes občas v autě blije,na to jsme zvyklí.S koněm cestovat v nejbližší době asi nebudu, a s opicí nemusím nikam jezdit a bliju taky.
Kolda (Po, 28. 6. 2010 - 10:06)
Před dovolenou si vždycky kupuju léky(pro sebeú, aby mě nic nepřekvapilo, a zjistil jsem, že přes internet je to levnější. Tak to všude píšu, aby lidi ušetřili http://eshop.farmax.cz/
Barča (Pá, 2. 9. 2011 - 09:09)
Dobrý den, poslední asi 3 měsíce se mi dělá špatně v dopravních prostředcích, ale vypozorovala jsem, že to souvisí s menstruačním cyklem. Při menstruaci je nevolnost největší a mimo ni nevolnost někdy ani nepociťuji. Teď mám jet na týden na vodu zrovna v tu nejhorší dobu a mám z toho strach. Myslíte, že by mi na to pomohl kynedril?
Reklama