Reklama

Co se léčí v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně jsou světoznámými léčebnými lázněmi s jedinečnou atmosférou nabízející tradiční léčebné procedury založené na zdejších přírodních léčivých zdrojích v podobě minerálních pramenů, Mariina pramene (vývěru přírodního plynu oxidu uhličitého), rašeliny a slatiny podávaných po ohřátí ve formě zábalů a mimořádně čistého ovzduší, díky kterému mají i statut tzv. klimatických lázní.

Základním bohatstvím Mariánských Lázní jsou léčivé minerální prameny. Na poměrně malém území města jich vyvěrá více než 40 a v širším okolí kolem 100. Těsné sousedství velmi rozdílných pramenů (mají jiné minerální složení) je nejen geologickou zvláštností, ale doslova světovou raritou. Díky chemické rozmanitosti zdejších léčivých pramenů nabízejí Mariánské Lázně velmi pestrou indikaci. Léčí se tu nemoci pohybového aparátu, nemoci ledvin a močových cest, nemoci dýchacího ústrojí, metabolická onemocnění (zejména Diabetes Mellitus), onemocnění zažívacího traktu, neurologická onemocnění nebo stavy po onkologických onemocněních. V poslední době stále přibývá pacientek po operacích pohybového aparátu zejména po endoprotézách.

Stavebními kameny ověřených léčebných postupů jsou pitná léčba, minerální uhličité koupele, plynové injekce a v neposlední řadě peloidy, tedy slatiny a rašeliny podávané po ohřátí ve formě zábalů a obkladů. Výčet uzavírají plynové koupele, pro které je využíván oxid uhličitý z Mariina pramene. Kromě těchto tradičních procedur stále více hostů, zejména žen, oslovuje nabídka rekondičních, ozdravných a preventivních programů, wellness, beauty a relaxační pobyty, antistresová kúra či fit programy pro manažerky a podnikatelky.

Teplota pramenů se pohybuje od 7° do 10°C, jsou to tedy typově tzv. studené železnaté kyselky s vysokým obsahem rozpuštěného oxidu uhličitého. V rámci léčby jsou minerální prameny využívány také k inhalacím a minerálním koupelím.

A jak by měla taková pitná kúra podle odborníků vypadat?
Při naordinovaných pitných kúrách se zpravidla pije tři čtvrtě litru minerálky denně. Pacientky by měly doporučený pramen popíjet po malých doušcích třikrát denně, ideálně patnáct minut před jídlem, z typických lázeňských pohárků o obsahu 0,22 litru.

Reklama

Nejvýznamnější minerální prameny využívané k léčebným procedurám
Ambrožův pramen - slabě mineralizovaný pramen, který se pro vysoký obsah železa využívá u některých forem chudokrevnosti a také při onemocnění močových cest. Někdy je také nazývaný pramenem lásky a užíval ho například Goethe při svých návštěvách města.
Balbínův pramen - využívá se k minerálním koupelím, pro pitnou léčbu se nepoužívá, lze ho používat jako stolní minerální vodu, která je vhodná pro harmonii těla.
Ferdinandův pramen - je vhodný zejména pro léčbu nemocí zažívacího ústrojí a metabolismu. Ferdinandův pramen je v Mariánských Lázních nejslanější. Výrazně slaná chuť, silně mineralizovaný.Ferdinandův pramen je také využíván pro unikátní sulfátové koupele, které výrazně pomáhají při léčbě pohybového aparátu. Jedna vana obsahuje přes 300 gramů přírodních sulfátů. Ty jsou vynikající v boji proti artrózám. Pomáhají také při některých kožních problémech. Tato minerální voda není vhodná pro pacientky s vysokým krevní tlakem a onemocněním srdce.
Karolínin pramen - má vyšší obsah hořčíku a relativně hodně sodíku. Využívá se při léčbě různých urologických onemocnění a při léčbě ledvinových kamenů.
Křížový pramen - je jedním z nejstarších a nejdéle využívaných pramenů, využívá se především u onemocnění zažívacího ústrojí a u alergických onemocnění souvisejících s poruchami zažívání. Silně mineralizovaný s projímavým účinkem. Je vhodný při problémech se žlučníkem, játry a slinivkou. Pozor si při jeho užívání ale musí dát ženy s vysokým krevním tlakem a problémy se srdcem.
Lesní pramen - mírně alkalizuje obsah žaludku, je vhodný pro léčbu různých onemocnění trávicího ústrojí. Dále se využívá při onemocnění horních cest dýchacích a pomáhá pacientkám s odkašláváním. Je také vhodný k léčbě některých urologických chorob (např. močových kamenů z kyseliny močové).
Rudolfův pramen se využívá především u chorob ledvin a zánětlivých onemocnění močových cest a močového měchýře (má protizánětlivé účinky). Jde o přírodní kyselku s vysokým obsahem vápníku, což působí příznivě proti osteoporóze, a hořčíku, který je vynikající pro práci nervových, srdečních a svalových buněk. Je také přirozeným antioxidantem. Zároveň má jen velmi málo sodíku a tak nezadržuje vodu v těle. Proto je tato voda vhodná zejména pro seniory.


Ostatní přírodní léčivé zdroje
Mariin pramen - dal název samotnému lázeňskému městu. Tento pramen je ve skutečnosti vývěrem přírodního plynu oxidu uhličitého vulkanického původu a jako takový je využíván:
k plynovým injekcím využívaným u onemocnění kloubů, páteře, ischemické choroby srdeční a ischemické choroby dolních končetin.
na suché plynové koupele, díky kterým dochází ke snížení krevního tlaku, ke zlepšení činnosti srdce a prokrvení dolních končetin.
Peloidy -  jedná se o slatiny, rašeliny. Po určité úpravě a ohřevu (většinou na teplotu 38°-40°C) se používají na obklady a zábaly, které trvají až 20 minut. Slatinné zábaly se užívají při chorobách pohybového aparátu, u gynekologických onemocnění a nemocí dýchacích cest.

Nejznámější lázeňské procedury


Pitná kúra - v Mariánských Lázních se využívá zejména šest hlavních pramenů (Křížový, Rudolfův, Karolínin, Lesní, Ambrožův a Ferdinandův) a každý má své jedinečné léčivé účinky a minerální složení. Jejich konzumace je nedílnou součástí lázeňských pobytů a reguluje činnost řady orgánů. Možná nevíte, že pití nalačno a před jídlem zvyšuje vstřebávání minerálních látek do těla.
 Množství vody ordinované pro pitnou kúru je třeba zkonzultovat s lékařem.

Minerální koupel v lázních, ve které se využívá místní minerální voda. Voda obsahuje vysoké množství rozpuštěného kysličníku uhličitého (více než 2,0 g přírodního kysličníku uhličitého v litru), více než 2,0 g minerálních solí v litru a huminové kyseliny. Největší efekt pro léčbu má přítomný přírodní kysličník uhličitý, který se vstřebává kůží. Koupele snižují krevní tlak, zlepšují prokrvení celého těla. Výborné jsou proti stresu a pro relaxaci. Koupele se obvykle podávají v teplotě 33 - 34°C.

Suchá plynová (uhličitá) koupel - suchá plynová koupel neboli plynová obálka, je speciální metodou, která je v českém lázeňství zcela ojedinělá. Jedinečná procedura, při které je využíván Mariin pramen (tedy plyn s obsahem 99,7 % přírodního oxidu uhličitého). Léčebná plynová koupel využívá působení oxidu uhličitého na cévy. Pomůže tak řešit potíže s krevním tlakem a oběhem, ale léčí i křeče v dolních končetinách a aktivuje metabolismus v celém těle. Výborně působí na psychickou kondici a zbaví vás stresu. Uhličitá koupel také zvyšuje prokrvení povrchových vrstev pokožky i hlouběji v organismu. Zajišťuje přísun živin a kyslíku do všech tělesných tkání, zejména pak k nervovým buňkám a do mozku. Procedura se aplikuje dvěma způsoby. Buď sedíte v suchém bazénu, který je naplněn plynem (viz. Mariino plynové jezírko). Plyn vám dosahuje do výše pasu, neboť je těžší než vzduch a drží se při zemi. Nebo druhým způsobem, kdy kolem vás nafouknou utěsněný plynový vak. Pacientka leží na lůžku uzavřena až k pažím ve velkém plastikovém pytli, kam je vháněn přírodní kysličník uhličitý. Ten se vstřebává i přes oděv do těla kůží, kde zpomaluje srdeční aktivitu a snižuje krevní tlak. Plynová koupel přímo ovlivňuje receptory v kůži, zlepšuje prokrvení celého těla včetně prokrvení mozku, srdce, ledvin, dolních končetin a působí protizánětlivě. Tato metoda je velice efektivní při léčbě sexuálních poruch, gynekologických onemocnění včetně léčby neplodnosti.
Při dlouhodobější aplikaci procedur s oxidem uhličitým (vodní uhličité koupele, suché plynové koupele) se zvyšuje hladina estrogenu.
 
Mariino plynové jezírko s oxygenoterapií - Při této jedinečné proceduře, kterou nabízí Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s., se využívá originální bazének, kde hosté sedí po pás v přírodním CO2, získávaném přímo z Mariina pramene. Procedura je kombinována s oxygenoterapií a doprovodnými relaxačními efekty. Tradiční postup procedury sahá až do roku 1905. Procedura zlepšuje prokrvení celého těla, zlepšuje saturaci hemoglobinu kyslíkem, což pomáhá k regeneraci buněk a tím vede k omezení procesů stárnutí (anti-aging efekt).
 
Plynové injekce - Při plynových injekcích se aplikuje Mariin plyn tenkou injekční jehlou do podkoží v okolí velkých kloubů, páteře. Tyto injekce mají velký vliv na zmírnění bolesti zad a kloubů, na zlepšení prokrvení celé oblasti a rychlejší hojení zranění a regeneraci. Tato metoda má pozoruhodný efekt při léčení degenerativních onemocnění pohybového aparátu. Plynové injekce jsou jednou z metod reflexní terapie. Zjednodušeně se dá říci, že působí podobně jako akupunktura.

Podvodní masáž - tato procedura probíhá v lázni o teplotě až 37 °C, kde proudem teplé vody z masážní hadice jsou masírovány určité partie těla. Tato procedura je vynikající při degenerativních onemocnění pohybového aparátu.

Osteoporóza a její lázeňská léčba v Mariánských Lázních
Osteoporóza je velice častým problémem žen, zejména žen v klimakteriu. V boji proti osteoporóze se uplatňují zejména tři faktory: dostatečná pohybová aktivita, vápník a vitamín D3. Pohybová aktivita při lázeňské léčbě je zajištěna léčebným cvičením, ať se již provádí v rehabilitačních místnostech, v bazénu, či ve fitness centrech. Důležité jsou též pravidelné procházky a plavání. Mariánské Lázně mají svůj výtečný Rudolfův pramen. Rudolfův pramen totiž obsahuje vysoké množství vápníku a hořčíku. Výjimečnost Rudolfova pramene je v tom, že poměr mezi vápníkem a hořčíkem je 5:2. A to je právě proti osteoporóze velmi důležité. Pochopitelné je, že vápník a hořčík jsou přírodní. Důležitým činitelem je též pohyb na čerstvém vzduchu pro vznik vitamínu D3. Velmi vhodná proti osteoporóze je uhličitá terapie, ve formě vodních a suchých uhličitých koupelí. Právě komplexnost všech těchto faktorů působí proti osteoporóze v Mariánských Lázních tak blahodárně.

Léčba močových kamenů a zánětů močových cest
Léčba urologických onemocnění má v Mariánských Lázní velmi dlouhou tradici. Jedno z prvních urologických oddělení v Rakousko-Uhersku bylo otevřeno právě v Mariánských Lázních již v roce 1913. Jedním z onemocnění, které trápí ženy a zejména mladé ženy, jsou chronické záněty močového měchýře. Toto onemocnění je velice úporné, protože se obvykle velmi často vrací a způsobuje ženám výrazné problémy. Záněty močového měchýře u žen jsou podobně úporné a nepříjemné jako prostatitida u mužů. A právě lázeňská léčba zánětů močového měchýře v Mariánských Lázní působí úspěšně a prodlužuje vznik recidiv onemocnění. Největší efekt má pochopitelně pitná léčba Rudolfovým pramenem, který působí protizánětlivě. Výborné jsou též peloidní zábaly v oblasti podbřišku, kříže a bederní páteře. Velmi vhodné jsou též ostatní formy termoterapie a elektroléčby. Důležité jsou též i vodní a uhličité koupele. Lázeňská léčba v Mariánských Lázní působí u zánětu močového měchýře skutečně blahodárně.
 
Další informace najdete na www.marianskelazne.cz a www.marienbad.cz.

Reklama

Komentáře

Reklama