Reklama

Děti a zvířata nelze ve vedrech nechávat v zaparkovaném autě

Teploty přes 30 stupňů Celsia vytvářejí ze zaparkovaných aut životu nebezpečné pasti, v nichž nelze ani na "krátkou chvíli" nechávat zavřené nejen malé děti, ale ani zvířata. "Každou minutu stoupá vnitřní teplota v autě o jeden stupeň a může dosáhnout až 70 stupňů Celsia," varuje rakouský autoklub ARBÖ.

Prudký nárůst vnitřní teploty může vyvolávat značné zdravotní problémy. Lehce pootevřené okénko nedokáže nárůstu vnitřních teplot nijak výrazněji zabránit, po 20 minutách je již vnitřek vozu rozpálen na 50 stupňů.

"Kdo proto ve vedrech objeví v nějakém autě zavřené dítě nebo zvíře, měl by neprodleně upozornit policii," shrnul pro ARBÖ rakouské zásady odborník na dopravní medicínu Josef Nagler.

Jeho další tipy pro motoristy ve vedrech: dost pít (nejméně dva litry nealkoholických nápojů denně), při parkování se nespoléhat na stín stromů, protože ten se přesouvá. Stažené sluneční clony sníží zahřívání palubní desky. Dětská místa vzadu by měla být odstíněna šátkem, protože přímý dopad slunečního světla může jejich oblečení rozehřát až na 50 stupňů. Častý odpočinek při cestě je nezbytností. Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

babuchaD (Út, 23. 1. 2007 - 22:01)
Myslím, že lidé začínají být k uzavřeným pejkům v autě v létě docela všímavější. Vede mě k tomu zkutečnost, že mám 2 retrývřice, které se mnou cestují a to i při nákupech. Pořídila jsem si malé autíčko, které má dálkovou klimatizaci, takže i při mém odchodu z auta mají pejskové nejen vodu , ale i teplotu do 20st.celsia. Několikrát se mi stalo, že mě lidé upozornili na mou nezodpovědnost. Až po ukázání teploměru se nechali přesvědčit, že pesky netýrám. Chvála tomu. Každý není takový blázen, jako já.
Reklama