Dětský ranč v Hlučíně nabízí během léta znovu spoustu aktivit pro zdravé i handicapované

Tradičními westernovými závody v atmosféře Divokého západu oslavil Dětský ranč v Hlučíně začátek léta. Kovbojská atrakce byla jen první z aktivit, které během letní sezony nabízí unikátní prostor, jenž poskytuje kompletní rehabilitaci dětem s mentálním i fyzickým postižením v prostředí přirozené integrace s jejich zdravými kamarády, ale je přístupný i široké veřejnosti.

Ranč poskytuje handicapovaným klientům komplexní rehabilitaci ve fyzické i psychické oblasti a také co nejpřirozenější integraci. K tomu pomáhají terapeuti nebo speciálně cvičení koně, kteří v rámci hippoterapie pomáhají dětem s fyzickým a mentálním postižením, ale i klientům trpícím dětskou mozkovou obrnou. Nabízí ale také využití volného času běžným návštěvníkům.

Děti mohou zvířata krmit a hladit, čímž trénují drobnou motoriku a podporují psychiku. Díky kontaktu se zvířátky - hlazení, mazlení a dotýkání - se i postižené dítě celkově zklidní, uvolní se a nenastávají záchvaty. Hippoterapie probíhá v klidu a je možná vzájemná komunikace,“ uvedl Josef Dudek, ředitel a zakladatel Dětského ranče v Hlučíně.

Další významnou akcí v hlučínském Dětském ranči bude 10. července odpoledne nazvané Rodina a děti, které pořádá Rotary klub Ostrava, který tento areál dlouhodobě podporuje. „Organizujeme Indiánský den plný her pro děti i dospělé. Zpívat a hrát budou Dominika Myslivcová, Vojtěch Šenkýř, Bořek Slezáček, klauni a další. Nebude scházet indiánská tematika a také lukostřelba pro děti a rodiče. Od sponzora obdrží účastníci zdarma nápoje. Nebudou chybět bezlepkové speciality ani domácí masné bezlepkové výrobky - například Hlučínské klobásy,“ vyjmenoval Dudek.

Součástí areálu je integrované hřiště, chystá se dvorek pro práci s autistickými dětmi. Pro dospělé návštěvníky ranč připravuje lezecké hřiště, cykloboxy pro úschovu kol a hippoterasu, relaxační visutou vyhlídku s výhledem na přilehlé pastviny.

Letos začal Dětský ranč provozovat Nedělní hry, během nichž pořádá tematická odpoledne.„Lidé chodí na ranč samovolně trávit volný čas a chtěli jsme jim nabídnout něco navíc,“ vysvětlil Josef Dudek. „V dubnu proběhly poprvé Nedělní hry na ranči. Akce byla úspěšná - dorazilo 1680 lidí. Měli jsme tematické dny laděné umělecky i sportovně. Celé odpoledne funguje na principu stanovišť s různými hrami, jako je skákání v pytli nebo střílení z luku či malování na obličej. Budeme v této tradici jednou za měsíc pokračovat.“

Velký zájem projevili i dospělí, kteří si chtějí hrát a nezlobit. Rádi by, aby na ranči vznikl lukostřelecký klub. Na jeho vzniku se aktivně pracuje.

Vedle léčby hippoterapií areál provozuje i sportovní aktivity, například paravoltíž nebo paradrezuru. Děti mohou navštívit rehabilitační zoo, kde najdou zvířata charakteristická pro české vesnické dvorky - od koní přes poníky, kozy a ovce až po králíky a slepice.

Specialitou místního areálu je kvalitní občerstvení, výhradně bezlepkové, vyhlášené jsou především klobásy s minimálně 94 procenty masa.„Vše se dělá stylově, aby k akci zapadlo. K westernovým závodům patří steaky a krkovička. Jídlo je bezlepkové. Děláme domácí bramboráky i naše vyhlášené masité Hlučínské klobásky s minimálně čtyřiadevadesáti procenty masa a naše speciální párečky bez jakýchkoli konzervantů, které jsou určeny dětem,“ shrnul Josef Dudek, ředitel a zakladatel Dětského ranče v Hlučíně.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama