Reklama

Flám v Bangkoku

Do ztemnělého nočního klubu vpadávají po půlnoci policisté, proplétají se davem a zamykají
všechny východy. Uvnitř zůstává uvězněno na čtyři stovky
ohromených návštěvníků. Rozzáří se světla a hlas z megafonu
nařizuje všem do jednoho podrobit se testům moči na zjišťování
drog. Je to součást už tři roky trvající kampaně "společenského
pořádku", jejímž cílem je potírání narkomanie. Ta v thajském
Bangkoku zapustila na mejdanech sobotní noci hluboké kořeny, píše
agentura AP.

Kampaň začala v roce 2001, kdy tehdejší ministr vnitra
Puračaj Piemsombún nelenil a v čele televizních štábů se vydal do
neony ozářených nočních klubů a barů na pořádný zátah. Piemsombún
od té doby povýšil, ale jeho přízvisko Pan čistý převzal Prača
Malínont, někdejší majitel zábavního podniku a televizní stanice,
který nevynechá jedinou příležitost ke krocení proslulého
nevázaného nočního života Bangkoku.


"Máme jistá pravidla, která lze snadno dodržovat," prohlásil
sedmapadesátiletý Prača poté, co se v roce 2002 ujal úřadu
náměstka ministra vnitra. "Nedělejte nic nezákonného a já vás
nechám na pokoji."


O nedávné noci si ochránci zákona ostřili zrak v Q Baru,
elegantním podniku často plném Thajců a zahraničních hostů. Na
pět desítek policistů v hnědých uniformách či v civilu mávajících
baterkami se prohnalo klubem a rozdávalo ženám i mužům lahvičky
na vzorky. Zmatení a podroušení hosté se natlačili na záchodky.
Někteří zvraceli. Jiní nadávali na policii a dušovali se, že
neberou drogy. Operace trvala asi tři hodiny - skončila ve tři
nad ránem.


Každý host musel odevzdat vzorek zdravotníkům, kteří přišli s
policisty, a musel se prokázat osobními doklady. Neexistoval ale
žádný systém, který by zajistil, že hosté odevzdali skutečně svůj
vzorek moči. Někteří prý poskytli vzorky jiným.


Hosté, kteří prošli, dostali zelené razítko na předloktí. Jen
dva lidé ze 373 byli pozitivní, nicméně i ti byli podle klubových
zdrojů později očištěni z podezření. Testy totiž nejsou s to
rozlišovat mezi nezákonnými drogami a legálními léky.


Pokud by byly v Q Baru objeveny drogy nebo nezletilí
návštěvníci, mohla by policie podnik na 30 dní zavřít.


Podle ministerstva vnitra nejsou statistiky zachycující počet
a četnost razií k mání, podle policejních zdrojů se prý ale
konají každý týden.


Přísná opatření jsou součástí kampaně vlády premiéra
Tchaksina Šinavatry, jejímž cílem je vymýtit narkomanii a
podporovat to, co označuje za tradiční hodnoty. Loni rozpoutal
premiér zuřivou válku proti drogám, v níž přišlo o život 2300
drogových dealerů. Noční podniky mimo vytyčené zábavní oblasti
mají povinnou časnější zavírací hodinu a pro mládež do 18 let
platí noční zákaz vycházení.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Flám v Balúčistánu (Pá, 22. 3. 2013 - 22:03)
http://diskuse.doktorka.cz/unos-ceskych-turistek-v-pakistanu/archiv/30/
Flám v Pákistánu (Po, 21. 5. 2018 - 01:05)
https://zpravy.idnes.cz/ceska-drogy-pakistan-soud-precetl-obvineni-pasovani-drog-pza-/zahranicni.aspx?c=A180424_170512_zahranicni_lre
D (Po, 21. 5. 2018 - 08:05)
Průsery evropské, a v rámci ní i české, mládeže s drogami v exotických asijských destinacích s přísnými systémy protidrogové (a obecně protikriminální) represe patří k dobrodružným půvabům dnešního světa. Tito mlaďoši a mladice, jsou-li z EU, bývají při dopadení jen zřídka popravováni, ale můžou si odkroutit pořádné pálky v brutálních exotických kriminálech, které mohou být doplněny i dodatečnými lety v kriminálech domovských. Náš Novotný by o tom mohl vyprávět, a i Hanykovič, pokud by byl ještě naživu. Na oba je správné hledět jako na velmi exoticky dobrodružné postavy našich národních dějin, a s atraktivní zajímavostí je připomínat v různých odstrašujících školních historkách talentovaných pedagogů základních škol.
D (Po, 21. 5. 2018 - 09:05)
Průsery evropské, a v...Nebo teda ten výše zmíněný zesnulý český dobrodruh se správně píše Hanykovics - vliv to maďarštiny.
D (Po, 21. 5. 2018 - 23:05)
Překopírovávám zde svůj vynikající tři roky starý příspěvek z jiných vláken:

Jsem upřímně fascinován, ba přímo (mimosexuálně) vzrušen, středeční popravou osmi usvědčených drogových pašeráků v Indonésii.

Před popravčí četu byli v daný den časně zrána postaveni na vězeňském ostrově Nusakambangan pod střední Jávou tito odsouzení: Myuran Sukumaran a Andrew Chan z Austrálie; Okwuduli Oyatanze, Martin Anderson, Raheem Agbaje Salami a Silvester Obiekwe Nwolise z Nigérie; Rodrigo Gularte z Brazílie; a konečně Zainal Abidin z domovské Indonésie.

Přípravám na danou popravu bylo věnováno mnoho pozornosti ve světových médiích. Odsouzení, jejich blízcí a celá světová veřejnost byli o chystaném aktu informováni tři dny dopředu.

Bezprecedentní byl potom nátlak nejen ze strany příbuzných odsouzených, ale i Austrálie. Brazílie a dalších zemí, generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona i různých nevládních organisací na Indonézskou republiku a jejího presidenta, Joko Wododa, aby byla daná poprava odložena, či úplně odvolána.

Vedle Francouze Serge Atlaoui, který měl být původně rovněž popraven s danou skupinou, a jemuž byl poskytnut odklad již dříve, byla nakonec dočasně ušetřena popravy pouze Filipínka Mary Jane Veloso.

Dojemné byly scény příbuzných, kteří se před popravou loučili se svými nejbližšími. Sestra jednoho z odsouzených byla do té míry zmáhána žalem, že se jí doslova podlamovala kolena, a byla tak schopna chodit pouze s podporou svých psychicky stabilnějších blízkých. Ti všichni pak naříkali, křičeli a prosili indonézskou vládu o milost pro jejich rodinné příslušníky.

Odsouzeným byla v předvečer popravy nejen vyhrazena možnost se osobně rozloučit se svými rodinami, ale též hovořit se svými právními zástupci a duchovními. Jak odsouzení, tak jejich příbuzní, se pak věnovali v navzájem ne příliš vzdálených místech modlitebním přípravám na blížící se popravu.

Mezi tím dodaly, opět za mimořádné pozornosti médií, pohřební služby rakve a kříže s vytesanými jmény odsouzených jak s datem narození, tak i s očekávaným datem úmrtí.

Ve své poslední hodině se odsouzení modlili, pěli křesťanské oslavné hymny jako Amazing Grace (Už z hor zní zvon), a naposledy jeden druhého bratrsky objal. Vzhledem k tomu, že odsouzených očekávajících popravu bylo ten den osm, mohlo teoreticky dojít až k 28 objetím, pokud by se měl obejmout každý s každým (právě takový je totiž počet kombinací osmé třídy o dvou prvcích).

Každému z odsouzených pak byla na popravišti na Nusakambanganu dána možnost, aby si sám vybral, zda chce zemřít ve stoje či v kleče, a zda chce čelit popravčí četě s páskou na očích či bez ní, a dozorci pak každého z nich uvázali na speciální kříž.

Samotné zastřelení pak prováděla popravčí četa o dvanácti mužích, z nichž však pouze tři měli ostré náboje. Povel ke střelbě byl dán velícím důstojníkem prostřednictvím pořadového máchnutí mečem.

Po střelbě popravčí čety bylo tělo každého z odsouzených podrobeno lékařské kontrole, a pokud byl odsouzený stále při životě, byl ještě střelen i z důstojnické pistole do hlavy.

Neoficiálně pak informovala o uskutečnění popravy některá indonézská média prakticky ihned po aktu, ale oficiálně došlo k potvrzení popravy ze strany odpovědných úředních míst až po několika hodinách.




Indonézskou státní hymnu naleznete zde: youtu.be/Rc2dG7uMlhA
luci (Po, 21. 5. 2018 - 23:05)
Překopírovávám zde svůj...Byla to jejich volba,věděli do čeho jdou. Hop anebo trop. Chtěli adrenalin,měli ho. Je to určitě silné vzrušení,ale když to nevyjde,tak poslední. Nedojímají mne řeči dobroserů o tom,jak je to nehumánní. Naopak,čím víc bude popraveno pašeráků drog,tím pro společnost lépe. Pokud někdo vydělává na postupném ničení životů lidí,dobře mu tak.
D (Út, 22. 5. 2018 - 07:05)
Byla to jejich volba,věděli...Životy lidí jsou dočasné a postupně spotřebovatelné tak jako tak. A zkracuje je kdekdo. I ti, kteří vyrábějí či prodávají alkoholické nápoje, cigarety, a kvanta dalších položek. Vy byste taky každého zabíjela.
luci (Út, 22. 5. 2018 - 23:05)
Životy lidí jsou dočasné...Každého ne,jen bezohledné škůdce společnosti. Těžko chápu proč naše politická reprezentace vynakládá takové úsilí a prostředky pro záchranu takových šmejdů? Přitom pro opravdu potřebné nejsou peníze.
D (St, 23. 5. 2018 - 07:05)
Každého ne,jen bezohledné...Takže ohleduplné škůdce byste ušetřila?

A podle jakých kritérií chcete škůdce společnosti dělit na bezohledné a ohleduplné?
luci (St, 23. 5. 2018 - 09:05)
Takže ohleduplné škůdce...Pokud jste neměl blízkého člověka závislého na drogách,který na to doplatil životem,nemá cenu diskutovat.
D (St, 23. 5. 2018 - 10:05)
Pokud jste neměl blízkého...Lidé se i přežírají k smrti, uchlastávají k smrti, zakuřují své plíce k smrti, předávkovávají legálními drogami k smrti. A všichni takové známe.
Reklama