Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!

Jak bojovat s nevolností při cestování?

Radí PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárník BENU Lékárna Mladá Boleslav

Dobrý den, na dovolenou se každý rok těšíme, ale hodně nám to kazí fakt, že mně i synovi se dělá v autě či v autobuse špatně. Co je možné s tím dělat? Je možné nevolnosti předcházet?

Nevolnost při cestování, tzv. letadlová či mořská nemoc, neboli kinetóza postihuje asi 5 % cestovatelů. Kromě nevolnosti a nucení na zvracení se může objevit i závrať, vyčerpanost, bledost, nadměrná tvorba slin, studený pot a ospalost.
K prevenci lze podat přípravky potlačující zvracení a závrať, které se liší dobou a nástupem účinku. Lék obsahující moxastin s kofeinem se podává 1 hodinu před začátkem cesty. Pokud cesta trvá déle, opakuje se podání léku každé 2-3 hodiny. Dále je možno použít žvýkačku obsahující látku dimenhydrinát, kterou je doporučeno žvýkat asi 15-30 minut před začátkem cesty přibližně 10 minut.
K dispozici jsou i homeopatické přípravky, které je však nutno užít již den před plánovanou cestou a pokračovat v den cesty.
Jsou doporučovány i výtažky z kořene zázvoru.
Kinetózám lze někdy předejít dodržováním obecných pravidel. Mezi ně patří: před cestou se najíst, nikoli však příliš, necestovat nevyspalý, sedět blízko tzv. těžiště dopravního prostředku (v autě a autobuse vpředu, uprostřed lodi, v přední části kabiny letadla), nečíst, nedívat se na video, pohled fixovat na vzdálený předmět, který se nepohybuje.

Související produkty na 001shop.cz: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama