Reklama

Jak si užít výlet s dětmi

Čím jsou děti starší, tím méně s námi chtějí vyrážet na výlety. To je stará pravda? Co ale vymyslet něco, aby se na společný čas strávený venku s rodiči a sourozenci těšily a ještě vám přitom třebas ušetřily spoustu práce?

„Začněte tím, že zapojíte do organizování výletu všechny členy domácnosti. Mile vás překvapí, že pokud se děti budou moct aktivně účastnit plánování, bude je výlet bavit víc, než když jsou jen na výlet nasměrovány jako loutky,“ dělí se o vlastní zkušenost Štěpánka Štrougalová, maminka čtyř dětí a majitelka Baby Clubu Juklík, a přidává několik praktických rad, jak to udělat, aby se organizace výletu ujaly děti samy - a rády!

1.  Zkuste napsat nebo nakreslit seznam věcí, které se zabalí do batůžku - nezapomeňte na lékárničku, pamlsky, dostatek oblečení, pití, jídlo...

2. Starší děti nás mohou překvapit kompletním itinerářem cesty v mobilu či mohou naplánovat tajné kešky.

3. Zábavu si můžete užít i při společném plánování. Co třebas naplánovat malé bojovky? Každý připraví dva tři úkoly pro ostatní a zábava je zaručena.

Reklama

4. Každý si napíše či nakreslí dvě tajná přání, která chce v průběhu výletu zažít. „Nemusí to být nic složitého - dát si někde dobrou kávu, dítě si může přát hřešit kopečkem zmrzliny navíc, ale přáním může být i prohlídka hradu či nutnost zastávky v obchodě pro nový odstín laku na nehty,“ radí Štěpánka Štrougalová.

5. Obrovským zábavným pomocníkem může být také půjčení fotoaparátu dítěti - dokumentování činností dětskýma očima je neopakovatelné!

6. Jestliže cestujete s dětmi, vždy je pro ně lepší les s možností hry na schovávanou než procházka k prameni Vltavy. Ta je krásná, ale ocení ji spíše dospělák než dítě toužící po dobrodružství a pestré krajině.

7. Do auta nezapomeňte vzít CD s pohádkami či písničkami, do vlaku není špatné vybavit se knížkou či aspoň tužkou a papírem.

8. Nebojte se a zkuste pozvat na výlet další dětské kamarády - můžete být překvapeni, jak nový člen výpravy dodá výletu jiný rozměr.

9. Nenechte si výlet znepříjemnit nevhodným batohem, nedostatkem jídla či špatně naplánovaným programem.

10. Nezapomeňte plánovat výlet až do samotného konce. „Nenechte si krásné celodenní výletování pokazit příchodem domů a tam spěcháním k úkolům, pračce či ke sporáku. Zkuste si zpestřit i příchod domů dobrým koláčem koupeným cestou a domluvou, že až budou děti v pyžamkách, sednete si ještě ke společnému prohlížení fotografií či ke společným poznámkám a kreslení do cestovního deníku,“ uzavírá Štěpánka Štrougalová.

Reklama

Komentáře

Jana (Čt, 28. 3. 2019 - 11:03)
My se tedy většinou držíme na území v ČR a v poslední době jsme si velice oblíbili jižní Čechy. Třeba taková https://pohadkova-rise.cz/ je místo, kam se s dětmi ješště rozhdoně vrátíme.
Jirka (Út, 10. 11. 2020 - 11:11)
Dále bych doporučil nezapomenout na mé velice oblíbené jídlo :-D Na internetu je možné za pěkné peníze sehnat opravdu kvalitní výbavu do přírody na jídlo, já jsem například objednával z internetového obchodu https://armik.cz/ a jsem s tím nadmíru spokojen. Můžete si pak třeba guláš ohřát nad ohněm a zapojit do toho i děti, pro které to bude v dnešní době nevšední zážitek ;-)
martina31 (Po, 8. 10. 2018 - 09:10)
Zdravím, rádi bychom ještě letos s dětmi vyrazili někam na větší výlet. Přemýšleli jsme nad zábavními parky v Německu, na http://jacestovatel.cz/media/legoland-v-nemecku-uzijte-si-kopec-zabavy jsem se dočetla, že Legoland má výborné ohlasy a že se tam děti vyblbnou. Byl jste tam už někdo? Zajímali by mne vaše zkušenosti, kolik si má člověk vzít s sebou peněz nebo kde je nejlepší ubytování. Byla bych moc ráda za vaše rady.
Reklama