Reklama

Jak vybrat bundu pro podzim i zimu

Jaký má mít bunda vodní sloupec?

Vodní sloupec zjednodušeně řečeno určuje, jak vysokému sloupci vody je schopen materiál v laboratorních podmínkách odolat, než prosákne. Udává se zpravidla v milimetrech.

„Je jasné, že v reálných podmínkách se bude materiál chovat trochu jinak, ale jednoduché pravidlo říká: Na podzimní vycházky by vám 5 000 mm mělo bohatě stačit, ale pokud chcete být chráněni i před silným nebo vytrvalým deštěm, pořiďte si kvalitní membránovou bundu s 10 000 mm a výš. Pokud chcete bundu na lyže a moc nepadáte, stačí vám 3 000 mm vodního sloupce, pokud jezdíte na snowboardu nebo častěji padáte, určitě volte bundu s minimálně 5 000 mm vodního sloupce,“ upozorňuje Jaroslav Skalka ze společnosti Ftonline, která každoročně pořádá Výstavu stanů a vybavení do přírody.

Podle odborníka vám však ani vysoký sloupec vody nezaručí, že nepromoknete - jde totiž také o to, jak jsou na výrobku řešeny švy, zipy a odvětrávání. A to nesmíme zapomenout ani na správné vrstvení oblečení.

Reklama

 

Tlustou, nebo tenkou?

Pokud dodržíte zásady správného vrstvení, je v podstatě jedno, zda si pořídíte bundu s izolací nebo zda se přikloníte k bundě tenké a pod ni obléknete fleecovou mikinu nebo softshelovou bundu. „Osobně jsem ale spíše zastáncem používání více tenčích vrstev. Tím získáváte větší univerzálnost používaných oděvů a větší variabilitu v jejich vrstvení,“ uzavírá Vít Hruška.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama