Jsou povoleny návštěvy vybraných hradů a zámků

Od úterý 4.5.2021 mohou lidé začít navštěvovat hrady a zámky ve správě státu. Národní památkový ústav (NPÚ) přidá k zahradám a parkům, které jsou otevřeny od 12. dubna, především hradní areály, které si tradičně lidé mohou prohlížet bez průvodce.

Ze zámků a hradů, kde se konají komentované prohlídky, zatím ústav vybral několik, kde lidé mohou navštívit vybrané prostory. Skupinové prohlídky památek zatím vláda nepovolila.

Od 4. května mohou zájemci navštívit hrady Trosky, Bezděz, Točník, Krakovec, Křivoklát, Rabí a Velhartice, zámek Valeč, vybrané prostory zámků Nebílovy, Kozel, Konopiště, Mníšek pod Brdy a Veltrusy, o víkendu pak také Hamousův statek ve Zbečně, hrady Žebrák a Švihov a synagogu v Březnici.

Mluvčí upozornila, že lidé by si měli před návštěvou památky na webu www.npu.cz ověřit otevírací dobu. Najdou tam také, co konkrétně je na dané památce aktuálně přístupné. Na zámku Kozel to bude třeba jízdárna, na Konopišti skleníky, v Nebílovech zahrada, galerie a kaple.

Od 12. dubna jsou pro veřejnost zpřístupněny zámecké parky a zahrady, včetně zahrad pod Pražským hradem, Květné zahrady v Kroměříži, zámeckého parku na Sychrově či zámecké zahrady v Červeném Poříčí.

Návštěvníci musejí dodržovat hygienické pokyny, jako je nošení vhodného ochranného prostředku dýchacích cest po celou dobu návštěvy, rozestupy a dezinfekce rukou při vstupu do vnitřních prostor.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

  • Obrázek uživatele Veronika
    Veronika (anonym)

    Škoda, že jsou povoleny jen státní zámky, nikoliv soukromé. To mi přijde hodně nespravedlivé.

    Kvě 05, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama