Reklama

Na dovolenou do ciziny evropský průkaz zdravotního pojištění

Na dovolenou do ciziny se vyplatí vzít evropský průkaz zdravotního pojištění. Dobře udělá i ten, kdo přidá do zavazadla také cestovní zdravotní pojištění, řekl ČTK mluvčí Centra mezistátních úhrad Václav Janalík. Připomněl, že Češi jako občané EU mají nárok na nezbytnou zdravotní péči v členských státech, Švýcarsku a zemích EHP, tedy v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu.

Ve Francii a Belgii, kde je pokladenský systém, zaplatí v ordinaci hotově, ale pojišťovna jim léčení do výše českých nákladů proplatí.


Evropským průkazem zdravotního pojištění se podle Janalíka mohou prokázat čeští turisté také v Chorvatsku, s nímž má Česko bilaterální dohodu. Na základě smlouvy o sociálním zabezpečení dostanou péči v Černé Hoře, Makedonii, Srbsku a Turecku. V těchto zemích evropský průkaz neplatí. Turista musí předložit formulář, který si před odjezdem vyzvedl ve své zdravotní pojišťovně.


"Jen bych rád upozornil, že ošetření je za stejných podmínek jako pro tamní pojištěnce. Většinou se hradí stejná spoluúčast, jako hradí oni," poznamenal Janalík. Upozornil, že i když pojišťovna proplatí náklady léčení v zemích, kde musí člověk platit hotově, peníze vydané na spoluúčast nevrací.


Připojištění je podle mluvčího dobré z jednoho důvodu - z evropského průkazu nelze hradit převoz zpět na území ČR. Připojištění je většinou kryje. Na druhou stranu má podle Janalíka připojištění spoustu výluk, například když se úraz stane pod vlivem alkoholu nebo při nebezpečném sportu. Cestovní pojistka v tomto případě ošetření nekryje. Pokud ale má člověk evropský průkaz, hradí mu veřejné pojištění ošetření úrazu, který se mu stal pod vlivem alkoholu.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama